| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy można ukarać pracownika tzw. uwagą służbową

Czy można ukarać pracownika tzw. uwagą służbową

Wręczyliśmy pracownikowi karę upomnienia za opuszczenie stanowiska pracy bez wiedzy przełożonego. Pracownik odwołał się od kary i w tej sytuacji postanowiliśmy zamienić upomnienie na tzw. uwagę służbową jako łagodniejszą karę. Czy tę uwagę służbową można przechowywać w aktach osobowych pracownika i kiedy ewentualnie ją usunąć?

PRZYKŁAD

Pracownik często wychodził w czasie pracy bez wiedzy przełożonego i załatwiał swoje prywatne sprawy. Przełożony pracownika sporządzał na tę okoliczność notatki służbowe, które zawierały informacje o wyjściach pracownika poza zakład pracy – imię i nazwisko pracownika, datę, kiedy nastąpiło wyjście z pracy, i czas nieobecności pracownika w pracy. Nie były one traktowane jako kary porządkowe, lecz tylko dokumentowały okoliczność opuszczania w czasie pracy stanowiska pracy bez wiedzy przełożonego. Do tych notatek przełożony dołączał wyjaśnienia pracownika i przekazywał je do działu kadr w celu umieszczenia ich w aktach osobowych tego pracownika. Z powodu kolejnego nieusprawiedliwionego wyjścia pracownik został ukarany karą nagany. W tej sytuacji postępowanie pracodawcy wobec pracownika było prawidłowe. Mógł on bowiem gromadzić notatki służbowe dotyczące nieprzestrzegania przez pracownika porządku pracy i miał prawo ukarać go karą nagany za te naruszenia.

Podstawa prawna:

  • art. 108 § 1 i § 2, art. 113 § 1, art. 281 pkt 4 Kodeksu pracy,
  • § 6 ust. 2 pkt 2 lit. g rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK