| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak ustalić czy doszło do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę

Jak ustalić czy doszło do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę

Jeżeli dochodzi do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, wówczas pracodawca przejmujący staje się stroną w stosunkach pracy z pracownikami. Problematyczne w praktyce jest często ustalenie, czy faktycznie doszło do przejęcia zakładu pracy w rozumieniu Kodeksu pracy, np. w sytuacji, gdy pracodawca powierza część zadań podmiotowi trzeciemu.

Przejęcie zadań zakładu przez podmiot trzeci

W przypadku przejęcia części zadań zakładu pracy przez innego pracodawcę, aby ocenić, czy doszło do przejęcia części zakładu przez drugiego pracodawcę, trzeba przeanalizować poniższe przesłanki:

 • ocenić typ przedsiębiorstwa lub zakładu (przejmowanego i tego, który go przejmuje),
 • stwierdzić, czy zostały zbyte składniki materialne, takie jak budynki i ruchomości,
 • ocenić wartość składników niematerialnych w chwili transferu,
 • ustalić, czy przez nowego pracodawcę została przejęta większość pracowników,
 • ustalić, czy została przejęta obsługa klientów przedsiębiorstwa,
 • ocenić stopień podobieństwa między działalnością prowadzoną przed i po zbyciu przedsiębiorstwa,
 • ustalić, czy nastąpiła ewentualna przerwa w działalności przedsiębiorstwa.

W wyroku z 9 grudnia 2004 r. (I PK 103/04, OSNP 2005/15/20) Sąd Najwyższy orzekł, że „przejęciem części zakładu pracy przez nowego pracodawcę jest przekazanie przez szpital powiatowy firmie usługowej prowadzenia całodobowych usług utrzymania czystości, dezynfekcji w pomieszczeniach i obsługi terenów zewnętrznych w ramach ogrodzenia, a także wewnątrzzakładowego transportu, połączone z oddaniem w najem pomieszczeń biurowych, socjalnych, magazynowych, szatni oraz garażu, albowiem przedmiotowe zadania mają istotne znaczenie dla każdej placówki medycznej. Z uwagi na to przekazanie podmiotowi zewnętrznemu istotnej części zadań dotychczasowego pracodawcy, bez których zakłady pracy prowadzone przez obydwa te podmioty nie mogłyby funkcjonować, powoduje skutek w postaci przejęcia zakładu pracy przez nowego pracodawcę w rozumieniu art. 231 k.p. niezależnie od tego, czy dotychczas wykonujący te zadania pracownicy (salowe) byli zatrudnieni w wyodrębnionej samodzielnej placówce zatrudnienia”.

Powierzenie przez pracodawcę wykonywania zadań pomocniczych podmiotowi zewnętrznemu świadczącemu usługi outsourcingowe nie może stanowić przejścia części zakładu pracy na innego pracodawcę w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy, jeżeli nie będzie się to wiązało z:

 • przejęciem składników majątkowych i niematerialnych,
 • przejęciem większości pracowników, przejęciem klientów oraz
 • podobieństwem profilu działalności prowadzonej przed i po przejęciu zadań przez firmę outsourcingową.

Należy zatem przeanalizować wymienione wyżej przesłanki indywidualnie w każdej tego typu sprawie. Jeżeli odpowiedź będzie pozytywna przy każdej z wymienionej wyżej przesłanek, można mówić o przejściu zakładu pracy na nowego pracodawcę w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy.

Warto w tym miejscu wskazać na wyrok Sądu Najwyższego z 13 kwietnia 2010 r. (I PK 210/09), w którym sąd orzekł, że: „przejęcie wykonywania całości zadań z zakresu obsługi prawnej szpitala przez zewnętrzną kancelarię prawną – czy szerzej powierzenie kompleksowej obsługi jednego podmiotu wyspecjalizowanym przedsiębiorcom, świadczącym usługi w oznaczonym zakresie (tzw. outsourcing) – może stanowić przejęcie części zakładu pracy w rozumieniu art. 231 k.p., ale ocena w tym zakresie musi być odniesiona do konkretnych okoliczności sprawy”.

Przejście zakładu pracy w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy ma miejsce także wtedy, gdy nowy pracodawca nie tylko przejmuje zadania, ale i składniki majątkowe zakładu dotychczasowego pracodawcy na podstawie umowy z podmiotem trzecim, do którego należało dysponowanie tymi zadaniami i składnikami.

PRZYKŁAD

Firma A nabyła od syndyka firmy B prawo użytkowania nieruchomości oraz własność gruntów i budowli na tym gruncie należących do firmy B. Jeżeli firma A prowadzi taką samą lub podobną działalność do prowadzonej przez firmę B i pracują w niej zatrudnieni dotychczas w firmie B pracownicy, można mówić, że doszło do przejścia zakładu pracy na firmę A.

PRZYKŁAD

Wydzierżawiająca lokal gastronomiczny firma rozwiązała z drugą firmą (dzierżawcą) umowę dzierżawy tego lokalu. Jest to przejęcie zakładu pracy w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Firma, która wydzierżawiała majątek, w chwili faktycznego odzyskania składników majątku staje się stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Podstawa prawna:

 • art. 231 § 1 Kodeksu pracy,
 • art. 261 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK