| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak ustalić czy doszło do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę

Jak ustalić czy doszło do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę

Jeżeli dochodzi do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, wówczas pracodawca przejmujący staje się stroną w stosunkach pracy z pracownikami. Problematyczne w praktyce jest często ustalenie, czy faktycznie doszło do przejęcia zakładu pracy w rozumieniu Kodeksu pracy, np. w sytuacji, gdy pracodawca powierza część zadań podmiotowi trzeciemu.

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę nie musi wiązać się ze zmianami prawnymi, np. w formie przekształcenia jednej spółki na inną. Zmiany prawne nie są zatem decydujące do oceny, czy doszło do przejścia zakładu pracy na drugiego pracodawcę czy nie. Istotne jest jedynie faktyczne przejęcie majątku (także na podstawie umów, które nie przenoszą prawa własności, np. umowy dzierżawy), a także zadań dotychczasowego zakładu pracy.

WAŻNE!

Przejście zakładu na innego pracodawcę nie musi skutkować zmianami prawnymi dotyczącymi zarówno przekazującego pracodawcy, jak i przejmującego.

Przejście zakładu pracy na drugiego pracodawcę w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy nie musi oznaczać zawsze przejęcia jednej spółki przez drugą ani utworzenia nowej spółki z udziałem tej, która była dotychczasowym pracodawcą, choć w taki sposób też może nastąpić to przejście zakładu pracy.

W przypadku przejścia części zakładu pracy na innego pracodawcę pracownicy faktycznie związani z przejmowaną częścią zakładu pracy stają się pracownikami nowego pracodawcy (przejmującego), natomiast pozostali kontynuują stosunek pracy u dotychczasowego pracodawcy.

Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 24 września 2009 r. (II PK 56/09), nie jest słuszny argument, mówiący o tym, że o przejściu zakładu pracy decyduje już sama możliwość realizowania zadań przez podmiot, który miałby się stać pracodawcą.

Z kolei w wyroku z 15 września 2006 r. (I PK 75/06, OSNP 2007/17–18/250) Sąd Najwyższy orzekł, że „ocena, że doszło do przejścia części zakładu pracy na nowego pracodawcę zależy od ustalenia, że przejął on w faktyczne władanie część zadania lub zadań, stanowiących placówkę zatrudnienia, a więc w zakresie pozwalającym na wykonywanie obowiązków pracowniczych. Nie musi to polegać na nabyciu przedsiębiorstwa lub jego części oraz nie zależy od rodzaju czynności prawnej, na podstawie której następuje”.

Warunki przejęcia zakładu pracy

Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników (art. 3 Kodeksu pracy). Przejęcie zakładu pracy w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy może nastąpić zatem:

  • między zakładami pracy,
  • między zakładem pracy a osobą fizyczną zatrudniającą pracowników,
  • tylko między osobami fizycznymi zatrudniającymi pracowników.

W wyroku z 20 listopada 1996 r. (I PKN 21/96) Sąd Najwyższy stwierdził, że „poszczególne składniki mienia dotychczasowego pracodawcy staną się częścią zakładu pracy dopiero wówczas, gdy będą tworzyć zespół składników. Musi to być zatem zorganizowana całość, na którą składają się umożliwiające dalsze wykonywanie pracy przez zatrudnionych pracowników:

  • określone elementy materialne i majątkowe,
  • system organizacyjny oraz
  • struktura zarządzania”.

PRZYKŁAD

Pracodawca przekazał magazyn wraz z zatrudnionymi w nim pracownikami jako aport do nowo utworzonej spółki. Magazyn ten stanowił dotychczas część jego firmy. W takim przypadku doszło do przejęcia części zakładu pracy przez nowego pracodawcę w trybie art. 231 Kodeksu pracy.

Z kolei z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wynika, że decydującym kryterium o uznaniu za rzeczywiste przeniesienia przedsiębiorstwa lub jego części jest zachowanie tożsamości jednostki gospodarczej (przez dotychczasowego pracodawcę), które wynika przede wszystkim z rzeczywistego kontynuowania lub przejęcia przez nowego pracodawcę tej samej działalności gospodarczej lub działalności podobnej. Tak wypowiedział się Europejski Trybunał Sprawiedliwości np. w wyroku z 26 września 2000 r. (C-175/99).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK