| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak ustalić czy doszło do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę

Jak ustalić czy doszło do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę

Jeżeli dochodzi do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, wówczas pracodawca przejmujący staje się stroną w stosunkach pracy z pracownikami. Problematyczne w praktyce jest często ustalenie, czy faktycznie doszło do przejęcia zakładu pracy w rozumieniu Kodeksu pracy, np. w sytuacji, gdy pracodawca powierza część zadań podmiotowi trzeciemu.

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę nie musi wiązać się ze zmianami prawnymi, np. w formie przekształcenia jednej spółki na inną. Zmiany prawne nie są zatem decydujące do oceny, czy doszło do przejścia zakładu pracy na drugiego pracodawcę czy nie. Istotne jest jedynie faktyczne przejęcie majątku (także na podstawie umów, które nie przenoszą prawa własności, np. umowy dzierżawy), a także zadań dotychczasowego zakładu pracy.

WAŻNE!

Przejście zakładu na innego pracodawcę nie musi skutkować zmianami prawnymi dotyczącymi zarówno przekazującego pracodawcy, jak i przejmującego.

Przejście zakładu pracy na drugiego pracodawcę w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy nie musi oznaczać zawsze przejęcia jednej spółki przez drugą ani utworzenia nowej spółki z udziałem tej, która była dotychczasowym pracodawcą, choć w taki sposób też może nastąpić to przejście zakładu pracy.

W przypadku przejścia części zakładu pracy na innego pracodawcę pracownicy faktycznie związani z przejmowaną częścią zakładu pracy stają się pracownikami nowego pracodawcy (przejmującego), natomiast pozostali kontynuują stosunek pracy u dotychczasowego pracodawcy.

Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 24 września 2009 r. (II PK 56/09), nie jest słuszny argument, mówiący o tym, że o przejściu zakładu pracy decyduje już sama możliwość realizowania zadań przez podmiot, który miałby się stać pracodawcą.

Z kolei w wyroku z 15 września 2006 r. (I PK 75/06, OSNP 2007/17–18/250) Sąd Najwyższy orzekł, że „ocena, że doszło do przejścia części zakładu pracy na nowego pracodawcę zależy od ustalenia, że przejął on w faktyczne władanie część zadania lub zadań, stanowiących placówkę zatrudnienia, a więc w zakresie pozwalającym na wykonywanie obowiązków pracowniczych. Nie musi to polegać na nabyciu przedsiębiorstwa lub jego części oraz nie zależy od rodzaju czynności prawnej, na podstawie której następuje”.

Warunki przejęcia zakładu pracy

Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników (art. 3 Kodeksu pracy). Przejęcie zakładu pracy w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy może nastąpić zatem:

  • między zakładami pracy,
  • między zakładem pracy a osobą fizyczną zatrudniającą pracowników,
  • tylko między osobami fizycznymi zatrudniającymi pracowników.

W wyroku z 20 listopada 1996 r. (I PKN 21/96) Sąd Najwyższy stwierdził, że „poszczególne składniki mienia dotychczasowego pracodawcy staną się częścią zakładu pracy dopiero wówczas, gdy będą tworzyć zespół składników. Musi to być zatem zorganizowana całość, na którą składają się umożliwiające dalsze wykonywanie pracy przez zatrudnionych pracowników:

  • określone elementy materialne i majątkowe,
  • system organizacyjny oraz
  • struktura zarządzania”.

PRZYKŁAD

Pracodawca przekazał magazyn wraz z zatrudnionymi w nim pracownikami jako aport do nowo utworzonej spółki. Magazyn ten stanowił dotychczas część jego firmy. W takim przypadku doszło do przejęcia części zakładu pracy przez nowego pracodawcę w trybie art. 231 Kodeksu pracy.

Z kolei z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wynika, że decydującym kryterium o uznaniu za rzeczywiste przeniesienia przedsiębiorstwa lub jego części jest zachowanie tożsamości jednostki gospodarczej (przez dotychczasowego pracodawcę), które wynika przede wszystkim z rzeczywistego kontynuowania lub przejęcia przez nowego pracodawcę tej samej działalności gospodarczej lub działalności podobnej. Tak wypowiedział się Europejski Trybunał Sprawiedliwości np. w wyroku z 26 września 2000 r. (C-175/99).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jeznach

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych. Inżynier mechanik, doktor ekonomii. W 1981 roku wyjechał z Polski. Przez długie lata mieszkał w Hamburgu i w Moskwie. Po około 10 latach pracy na odpowiedzialnych stanowiskach dla międzynarodowych korporacji (np. dyrektor przedstawicielstwa BMW w Moskwie), od ponad 25 lat prowadzi własne przedsiębiorstwa, kilku firm handlowych (w Niemczech, w Polsce i Rosji), a także firmę konsultacyjną z siedzibą w Moskwie. Po rosyjskim kryzysie walutowym 1998 musiał zamknąć większość swoich firm, ale obecnie jego przedsiębiorstwo znowu kwitnie. W ostatnich latach styl zarządzania firmą znacznie się zmienił. Zrezygnowano ze struktury hierarchicznej, współpraca opiera się na zaufaniu, wykorzystuje potencjał wszystkich pracowników. Po ponad 30 latach życia poza krajem mieszka obecnie w Warszawie. Swój czas zawodowy dzieli między pracę jako prezes spółki handlowej GERSO GmbH (Niemcy), która w ubiegłym roku świętowała swój 25-letni jubileusz, a pracę jako coach, mentor i inspirator. Jest autorem dwóch książek „Sztuka życia“ oraz „Szef, który ma czas“.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK