| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Skutki odmowy wykonania przez pracownika polecenia pracodawcy

Skutki odmowy wykonania przez pracownika polecenia pracodawcy

Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik godzi się na wykonywanie pracy pod kierownictwem pracodawcy i podporządkowanie jego poleceniom. Skutkiem naruszenia tych obowiązków może być zwolnienie dyscyplinarne.

Jednym z najważniejszych obowiązków pracowniczych jest świadczenie pracy sumiennie i starannie oraz stosowanie się do poleceń przełożonych.

Pracownik jest zobowiązany wykonywać tylko takie polecenia pracodawcy, które spełniają łącznie 3 warunki:

  • dotyczą umówionej pracy,
  • nie są sprzeczne z przepisami prawa,
  • nie są sprzeczne z umową o pracę.

Przykład

Kierownik jednostki służby zdrowia stwierdził, że w świetle konstytucyjnej zasady wolności sumienia i wyznania w jednostkach budżetowych nie może być jakichkolwiek emblematów religijnych (krzyży, obrazków itp.) i w związku z tym polecił jednemu z pracowników zdjęcie krzyża. Pracownik odmówił wykonania polecenia i w konsekwencji otrzymał wypowiedzenie stosunku pracy. Sąd przywrócił pracownika do pracy, uznając, że polecenie zdjęcia krzyża nie dotyczyło pracy (wyrok SN z 16 września 1990 r., I PRN 38/90).

Jedynie w przypadkach ściśle wskazanych w Kodeksie pracy pracownik będzie musiał wykonać także takie polecenia pracodawcy, które nie wynikają z zakresu jego obowiązków.

Obowiązek ten dotyczy sytuacji:

  • powierzenia pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę na czas nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowych w razie wystąpienia uzasadnionych potrzeb pracodawcy,
  • powierzenia pracownikowi innej odpowiedniej pracy w czasie przestoju.

Prawo do odmowy wykonania polecenia

W orzecznictwie Sądu Najwyższego wskazuje się, że pracownik nie musi stosować się do bezprawnych poleceń przełożonego, nawet jeśli dotyczyłyby one umówionej pracy. Pracownik nie może również bezkrytycznie wykonywać poleceń przełożonego, w szczególności jeśli w jego ocenie są one niezgodne z prawem (wyrok SN z 10 września 1997 r., I PKN 244/97).

Za polecenie niezgodne z prawem można uznać takie polecenie, które jest sprzeczne z przepisami powszechnie obowiązującymi. Taki przypadek reguluje wprost także Kodeks pracy w dziale dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy: pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. W razie wystąpienia bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia pracodawca jest zobowiązany wstrzymać pracę i wydać pracownikom polecenie oddalenia się w bezpieczne miejsce. Do czasu usunięcia zagrożenia pracodawca nie może wydawać polecenia wznowienia pracy. Pracownik będzie mógł odmówić wykonania polecenia niezgodnego z warunkami wykonywania pracy bądź w ogóle niemożliwego do wykonania.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK