| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jakie obowiązki musi spełnić firma, zatrudniając telepracownika

Jakie obowiązki musi spełnić firma, zatrudniając telepracownika

Zatrudniam w swojej firmie na stanowisku niezależnego specjalisty pracownicę w ciąży. Po porodzie chciałaby przez ok. trzy lata zajmować się dzieckiem i w związku z tym zwróciła się z prośbą o zatrudnienie jej na warunkach tzw. telepracy. Jakie obowiązki musi spełnić firma, żeby zatrudnić pracownika w formie telepracy?

ODPOWIEDŹ

Zatrudniając telepracownika, pracodawca będzie zobowiązany do dostarczenia sprzętu niezbędnego do wykonywania pracy, ubezpieczenia sprzętu, pokrywania kosztów związanych z instalacją i serwisem tego sprzętu oraz zapewnienie pomocy technicznej. Pracodawca może także zawrzeć z telepracownikiem odrębną umowę dotycząca wykorzystania do pracy sprzętu pracownika.

Jeżeli telepracownik wykonuje pracę w swoim domu, pracodawca jest zwolniony z obowiązku dbałości o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń pracy, dotyczących wymagań co do obiektów budowlanych i pomieszczeń pracy oraz obowiązku zapewnienia odpowiednich urządzeń higieniczno-sanitarnych. Pozostałe przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy nie podlegają wyłączeniu w stosunku do telepracownika i powinny być stosowane.

Pracodawca powinien zadbać o to, aby telepracownik nie był traktowany mniej korzystnie od pozostałych pracowników w zakresie warunków zatrudnienia, awansu, szkoleń itp. Telepracownik powinien mieć zapewnioną możliwość przebywania na terenie zakładu pracy, kontaktowania się z innymi pracownikami, czy wreszcie korzystania z zakładowych obiektów socjalnych.

Niezależnie od faktu, że pracownik nie musi przychodzić do biura, jeżeli jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, ma obowiązek w godzinach określonych w umowie o pracę wykonywać swoje zadania. Przysługują mu takie same przerwy wliczane do czasu pracy, jak pracownikom wykonującym pracę w zakładzie pracy. Powinien także potwierdzać obecność pracy w umówionej z pracodawcą formie. Tak więc dopóki umowa telepracy nie zostanie powiązana z system zadaniowego czasu pracy, pracownica nie będzie mogła dowolnie planować czasu wykonywania pracy, uzależniając to np. od konieczności zajmowania się dzieckiem, wizyt u lekarza itp. Opuszczając stanowisko pracy w swoim domu, powinna poinformować pracodawcę i usprawiedliwić nieobecność w przyjęty sposób.

Telepracownik, choć może przez długi czas nie oglądać szefa, wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy. W Rozdziale dotyczącym telepracy w art. 6714 k.p. zostało uregulowane zagadnienie kontroli pracy telepracownika. Kontrola taka nie może jednak naruszać prywatności pracownika i jego rodziny.

Ustawodawca przewidział także możliwość rezygnacji z telepracy i powrotu do poprzednich warunków wykonywania pracy. Dotyczy to pracowników, których stosunek pracy został przekształcony w telepracę. Z wnioskiem o przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy może wystąpić zarówno pracodawca, jak i telepracownik. Wniosek będzie wiążący dla drugiej strony, o ile został złożony przed upływem trzech miesięcy od podjęcia pracy w formie telepracy. W ustalonym terminie, nie dłuższym niż 30 dni od otrzymania wniosku, telepracownikowi powinny zostać przywrócone poprzednie warunki zatrudnienia.

W przypadku pracownicy, której dotyczy pytanie, powrót do poprzednich warunków pracy po trzech latach od porodu będzie mógł nastąpić na podstawie porozumienia stron.


Podstawa prawna:
• art. 6714 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »