| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy pracownik może żądać wydania polecenia służbowego na piśmie

Czy pracownik może żądać wydania polecenia służbowego na piśmie

Kierowniczka działu księgowości naszej firmy zleciła pracownicy swojego działu wykonanie części pilnej pracy za inną pracownicę, która wzięła 3 dni urlopu na żądanie. Pracownica poprosiła o wydanie tego polecenia na piśmie i odmówiła wykonania ustnego polecenia. Czy kierowniczka powinna na piśmie zlecić swojej podwładnej wykonanie innej pracy?

Kierowniczka nie musi wydawać poleceń swojej podwładnej w formie pisemnej. Pracownica powinna wykonać ustne polecenie przełożonej.

Pracownik ma obowiązek stosowania się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub z treścią umowy o pracę (art. 100 § 1 Kodeksu pracy). Polecenie służbowe nie musi być sformułowane na piśmie. W sytuacji odmowy wykonania polecenia przez Państwa pracownicę może być zastosowana wobec niej kara porządkowa upomnienia lub nagany (art. 108 § 1 Kodeksu pracy). W takim przypadku możliwe jest również rozwiązanie z pracownicą umowy o pracę za wypowiedzeniem (art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). Można rozważyć także zwolnienie dyscyplinarne pracownicy, jeżeli okoliczności będą wskazywać, że niewykonanie polecenia miało charakter ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). W tej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy, który w wyroku z 12 czerwca 1997 r. (I PKN 211/97, OSNP 1998/11/323) orzekł, że „bezprawna i świadoma odmowa wykonania polecenia, zagrażająca istotnym interesom pracodawcy, uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika”.

W razie zamiaru zastosowania wobec pracownicy kary porządkowej lub podjęcia przez pracodawcę decyzji o rozwiązaniu z pracownicą umowy o pracę, do celów dowodowych wskazane byłoby jednak, aby polecenie zostało wydane w obecności innych pracowników. Wówczas pracodawca będzie mógł wykazać, że doszło do odmowy wykonania polecenia służbowego.

Postawienie pracownikowi zarzutu odmowy wykonania polecenia wydanego przez pracodawcę wymaga ustalenia, jaka była treść tego polecenia, czy dotyczyło ono wykonywanej pracy i w jakich okolicznościach zostało wydane (wyrok SN z 1 października 1997 r., I PKN 317/97, OSNP 1998/14/428). Krytyczny czy niechętny stosunek do wydanego przez przełożonego polecenia nie zwalnia pracownika z obowiązku jego wykonania.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »