| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak określić miejsce pracy pracownika, który ma regularne wyjazdy służbowe

Jak określić miejsce pracy pracownika, który ma regularne wyjazdy służbowe

Chcemy zatrudnić opiekuna dzieci niepełnosprawnych. Będzie on pracował z dziećmi w naszym ośrodku, a dodatkowo w każdy piątek będzie odbierał dzieci z ośrodka i jeździł z nimi do lekarzy specjalistów na terenie naszego województwa. Czy możemy opiekunowi zapisać w umowie o pracę, że jego miejsce pracy obejmuje obszar całego województwa?

Nie mogą Państwo określić miejsca pracy opiekuna jako obszar całego województwa. Pracownikowi należy wskazać w umowie o pracę, że jego miejscem pracy jest siedziba ośrodka.

Jednym z istotnych elementów umowy o pracę jest określenie miejsca świadczenia pracy (art. 29 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). Pracownik zawierając umowę o pracę podejmuje zobowiązanie do wykonywania pracy określonego rodzaju, w określonym miejscu i czasie. Powinni więc Państwo określić miejsce świadczenia pracy w sposób odpowiedni do charakteru pracy na stanowisku opiekuna dzieci niepełnosprawnych. Stałe miejsce pracy to zasadniczo miejsce ściśle określone, w konkretnej miejscowości czy nawet w jednej placówce zatrudnienia, w której praca jest regularnie świadczona. Miejsce pracy nie zawsze musi znajdować się w siedzibie pracodawcy, a pracodawca i pracownik (strony stosunku pracy) mają dużą swobodę w jego określeniu.

Miejsce pracy nie musi być stałym punktem geograficznym, może to być pewien oznaczony obszar, np. określony administracyjnym podziałem kraju (np. teren województwa). Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 1 kwietnia 1985 r. (I PR 19/85, OSP 1986/3/46), stwierdzając, że miejsce pracy może zostać określone jako stałe lub zmienne, przy czym zmienne miejsce pracy może być następstwem charakteru (rodzaju) wykonywanej pracy.

WAŻNE!

Miejsce pracy pracownika powinno być określone konkretnie, a nie ogólnikowo.

W Państwa przypadku określenie miejsca świadczenia pracy dla opiekuna dzieci niepełnosprawnych jako obszar całego województwa byłoby niewystarczające. Nie wskazywałoby konkretnie, gdzie opiekun dziecka niepełnosprawnego ma rozpocząć i wykonywać pracę. Inaczej jest w przypadku pracownika zatrudnionego na stanowisku handlowca. W takiej sytuacji określenie miejsca pracy jako teren konkretnego województwa jest uzasadnione, ponieważ z charakteru pracy handlowca wynika fakt pozyskiwania klientów w terenie.

Państwa pracownik będzie wykonywał swoją pracę przede wszystkim w ośrodku. Z charakteru jego pracy wynika bowiem, że miejsce jego pracy jest zasadniczo stałe. Przemieszczanie się w trakcie godzin pracy w obrębie województwa, nawet jeśli będzie to występować w każdym tygodniu, będzie miało charakter incydentalny w odniesieniu do powszedniego charakteru jego pracy. Ponadto w piątki, kiedy pracownik będzie wyjeżdżał z dziećmi do lekarzy, też będzie musiał stawić się w ośrodku, skąd będzie odbierał dzieci i dopiero rozpoczynał podróż. Nie mogą więc Państwo określić miejsca pracy pracownika jako obszar całego województwa.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK