| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak określić miejsce pracy pracownika, który ma regularne wyjazdy służbowe

Jak określić miejsce pracy pracownika, który ma regularne wyjazdy służbowe

Chcemy zatrudnić opiekuna dzieci niepełnosprawnych. Będzie on pracował z dziećmi w naszym ośrodku, a dodatkowo w każdy piątek będzie odbierał dzieci z ośrodka i jeździł z nimi do lekarzy specjalistów na terenie naszego województwa. Czy możemy opiekunowi zapisać w umowie o pracę, że jego miejsce pracy obejmuje obszar całego województwa?

Nie mogą Państwo określić miejsca pracy opiekuna jako obszar całego województwa. Pracownikowi należy wskazać w umowie o pracę, że jego miejscem pracy jest siedziba ośrodka.

Jednym z istotnych elementów umowy o pracę jest określenie miejsca świadczenia pracy (art. 29 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). Pracownik zawierając umowę o pracę podejmuje zobowiązanie do wykonywania pracy określonego rodzaju, w określonym miejscu i czasie. Powinni więc Państwo określić miejsce świadczenia pracy w sposób odpowiedni do charakteru pracy na stanowisku opiekuna dzieci niepełnosprawnych. Stałe miejsce pracy to zasadniczo miejsce ściśle określone, w konkretnej miejscowości czy nawet w jednej placówce zatrudnienia, w której praca jest regularnie świadczona. Miejsce pracy nie zawsze musi znajdować się w siedzibie pracodawcy, a pracodawca i pracownik (strony stosunku pracy) mają dużą swobodę w jego określeniu.

Miejsce pracy nie musi być stałym punktem geograficznym, może to być pewien oznaczony obszar, np. określony administracyjnym podziałem kraju (np. teren województwa). Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 1 kwietnia 1985 r. (I PR 19/85, OSP 1986/3/46), stwierdzając, że miejsce pracy może zostać określone jako stałe lub zmienne, przy czym zmienne miejsce pracy może być następstwem charakteru (rodzaju) wykonywanej pracy.

WAŻNE!

Miejsce pracy pracownika powinno być określone konkretnie, a nie ogólnikowo.

W Państwa przypadku określenie miejsca świadczenia pracy dla opiekuna dzieci niepełnosprawnych jako obszar całego województwa byłoby niewystarczające. Nie wskazywałoby konkretnie, gdzie opiekun dziecka niepełnosprawnego ma rozpocząć i wykonywać pracę. Inaczej jest w przypadku pracownika zatrudnionego na stanowisku handlowca. W takiej sytuacji określenie miejsca pracy jako teren konkretnego województwa jest uzasadnione, ponieważ z charakteru pracy handlowca wynika fakt pozyskiwania klientów w terenie.

Państwa pracownik będzie wykonywał swoją pracę przede wszystkim w ośrodku. Z charakteru jego pracy wynika bowiem, że miejsce jego pracy jest zasadniczo stałe. Przemieszczanie się w trakcie godzin pracy w obrębie województwa, nawet jeśli będzie to występować w każdym tygodniu, będzie miało charakter incydentalny w odniesieniu do powszedniego charakteru jego pracy. Ponadto w piątki, kiedy pracownik będzie wyjeżdżał z dziećmi do lekarzy, też będzie musiał stawić się w ośrodku, skąd będzie odbierał dzieci i dopiero rozpoczynał podróż. Nie mogą więc Państwo określić miejsca pracy pracownika jako obszar całego województwa.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Iuridico

Doradztwo Prawne & Tłumaczenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »