| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak określić miejsce pracy pracownika, który ma regularne wyjazdy służbowe

Jak określić miejsce pracy pracownika, który ma regularne wyjazdy służbowe

Chcemy zatrudnić opiekuna dzieci niepełnosprawnych. Będzie on pracował z dziećmi w naszym ośrodku, a dodatkowo w każdy piątek będzie odbierał dzieci z ośrodka i jeździł z nimi do lekarzy specjalistów na terenie naszego województwa. Czy możemy opiekunowi zapisać w umowie o pracę, że jego miejsce pracy obejmuje obszar całego województwa?

Można w niektórych przypadkach w umowie o pracę wskazać kilka miejsc pracy, ale w przedstawionym przypadku takie wskazanie będzie nieprawidłowe. Wyjazd opiekuna z dziećmi do lekarzy w każdy piątek będzie bowiem rozpoczęciem pracy w ośrodku, a powrót z dziećmi do ośrodka jej zakończeniem.

Takie wyjazdy Państwa pracownika będzie trzeba zatem traktować jako podróż służbową. Jeżeli wyjazdy pracownika trwają nie dłużej niż dobę i wynoszą poniżej 8 godzin, pracownikowi nie przysługuje dieta. Natomiast jeżeli trwają co najmniej 8 godzin, ale nie przekraczają 12 godzin, pracownikowi należy się połowa diety. Dopiero w przypadku, gdy wyjazd trwa powyżej 12 godzin, pracownikowi przysługuje pełna dieta. Oprócz tego powinni Państwo zwrócić pracownikowi koszty przejazdu.

Podstawa prawna:

  • art. 22, art. 29 § 1 pkt 2, art. 775 § 1 Kodeksu pracy,
  • § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1990 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej oraz czas pobytu w tej miejscowości nie są pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 Kodeksu pracy), lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlegają wliczeniu do jego normy (nie mogą być od niej odliczone), natomiast w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy mają w sferze regulacji czasu pracy i prawa do wynagrodzenia doniosłość o tyle, o ile uszczuplają limit gwarantowanego pracownikowi czasu odpoczynku (Wyrok Sądu Najwyższego z 23 czerwca 2005 r., II PK 265/04, OSNP 2006/5–6/76)
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Monika Chylińska

Architekt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »