| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Odstąpienie od ukarania pracodawcy rozpoczynającego działalność

Odstąpienie od ukarania pracodawcy rozpoczynającego działalność

Prowadzimy firmę od pół roku i zatrudniamy 5 pracowników. Po zmianie ustawy o PIP inspektor pracy może w szczególnych przypadkach odstąpić od ukarania pracodawcy, który jest pracodawcą rozpoczynającym prowadzenie działalności. Przepisy nie określają jednak, kogo można zakwalifikować jako takiego pracodawcę? Czy można uznać nas za pracodawcę rozpoczynającego prowadzenie działalności?

Państwa firma działająca od pół roku i zatrudniająca 5 pracowników spełnia wymogi pracodawcy rozpoczynającego działalność w rozumieniu znowelizowanej ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Jako pracodawcę rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej należy uznać podmiot prowadzący działalność w okresie jednego roku od zatrudnienia pierwszego pracownika.

UZASADNIENIE

Od 8 sierpnia 2011 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o PIP. W wyniku zmian wprowadzono nowe przepisy mające na celu złagodzenie podejścia inspektorów pracy do karania sprawców wykroczeń, ale tylko w takich sytuacjach, gdy jest to uzasadnione. Odstąpienie od stosowania środków prawnych (m.in. wystąpień, nakazów) ma umożliwiać PIP szerokie prowadzenie akcji prewencyjnych i promocyjnych wśród pracodawców oraz stosowanie zróżnicowanych środków prawnych w reakcji na stwierdzone zagrożenia i naruszenia przepisów.

WAŻNE!

Inspektor pracy może odstąpić od stosowania wobec pracodawców środków prawnych tylko w uzasadnionych przypadkach.

To nowatorskie podejście jest odpowiedzią na potrzebę usuwania nieprawidłowości w działalności pracodawców bez stosowania środków represyjnych, jeżeli kontrola prowadzona jest wobec pracodawcy rozpoczynającego działalność.

Inspektor pracy może odstąpić od stosowania środków prawnych wyłącznie wtedy, gdy nie stwierdzono:

  • bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia pracowników lub osób wykonujących pracę,
  • popełnienia wykroczenia z winy umyślnej (art. 37a ustawy o PIP):

W takim przypadku inspektor pracy poprzestaje na ustnym pouczeniu kontrolowanego o sposobach zgodnego z wymogami prawa zorganizowania pracy i odebraniu od niego oświadczenia o terminie usunięcia uchybień ujawnionych w toku kontroli.

Nowe przepisy nie definiują, jakiego pracodawcę można uznać za „rozpoczynającego działalność”. Ponieważ jednak przepis posługuje się pojęciem „pracodawca”, należy uznać, że jest to podmiot zatrudniający choćby jednego pracownika (art. 3 Kodeksu pracy).

reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Dremel

BIG ON DETAIL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »