| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Odstąpienie od ukarania pracodawcy rozpoczynającego działalność

Odstąpienie od ukarania pracodawcy rozpoczynającego działalność

Prowadzimy firmę od pół roku i zatrudniamy 5 pracowników. Po zmianie ustawy o PIP inspektor pracy może w szczególnych przypadkach odstąpić od ukarania pracodawcy, który jest pracodawcą rozpoczynającym prowadzenie działalności. Przepisy nie określają jednak, kogo można zakwalifikować jako takiego pracodawcę? Czy można uznać nas za pracodawcę rozpoczynającego prowadzenie działalności?

WAŻNE!

Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna – jeżeli zatrudniają pracowników.

Z tego względu za „pracodawcę rozpoczynającego działalność” należy rozumieć podmiot, który rozpoczyna swoją działalność w charakterze pracodawcy, a więc zatrudnia przynajmniej jednego pracownika. Sam fakt rozpoczęcia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną czy inny podmiot nie klasyfikuje ich jako pracodawcy.

PRZYKŁAD

Pracodawca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej jednoosobowo od września 2009 r. Po 2 latach prowadzenia działalności zatrudnił pierwszego pracownika, tj. we wrześniu 2011 r. W październiku 2011 r. Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczyna kontrolę u tego pracodawcy. Inspektor pracy będzie miał możliwość odstąpić od stosowania wobec pracodawcy środków prawnych pod warunkiem, że zostaną spełnione pozostałe warunki do takiego odstąpienia, czyli wykroczenie zostanie popełnione z winy nieumyślnej i nie ma bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia pracowników oraz innych osób wykonujących pracę.

Kolejnym elementem jest ustalenie, jak długo pracodawca jest „pracodawcą rozpoczynającym działalność”. Ponieważ przepisy tego nie definiują, można odnieść się w tym zakresie do uzasadnienia do projektu zmiany ustawy o PIP, w którym stwierdzono, że chodzi w tym przypadku o kontrolę prowadzoną po raz pierwszy u danego pracodawcy. Jednak sformułowanie przepisu nie wskazuje, że ma to być pierwsza kontrola. Można jednak domniemywać, że z uwagi na cel prewencyjny tego przepisu podmiot, który zaczyna być pracodawcą powinien być w pierwszym okresie swojej działalności bardziej edukowany, pouczany, jak działać zgodnie z przepisami prawa pracy, a nie od razu podlegać sankcji. Dlatego praktyka wskazuje na pierwszy rok jako okres ochronny, karencyjny, choć nie wynika on z żadnego przepisu prawnego.

Należy jednak pamiętać, że przepis wprowadza jedynie możliwość odstąpienia od stosowania sankcji. Nie ma zatem obowiązku stosowania tego przepisu, nawet jeśli wystąpią do tego warunki.

Podstawa prawna

  • art. 37a ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. Nr 89, poz. 589 ze zm.),
  • art. 3 Kodeksu pracy.
reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »