| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak liczyć termin wydania świadectwa pracy?

Jak liczyć termin wydania świadectwa pracy?

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony 22 sierpnia br. Ustaliliśmy w niej termin rozpoczęcia pracy na 1 września br. Od kiedy, zgodnie z nowymi przepisami, powinniśmy liczyć w takim przypadku termin 24 miesięcy, jaki mamy na wydanie pracownikowi świadectwa pracy? Dodam, że jest to pierwsza umowa o pracę zawarta z tym pracownikiem przez naszą firmę.

Termin 24-miesięcy na wydanie pracownikowi świadectwa pracy powinni Państwo liczyć od 22 sierpnia br. Termin ten należy bowiem liczyć od dnia zawarcia pierwszej terminowej umowy o pracę z danym pracownikiem. Jeżeli w dniu upływu 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy terminowej umowa ta nadal trwa, świadectwo pracy trzeba wydać pracownikowi w dniu rozwiązania tej umowy.

UZASADNIENIE

Z nowych przepisów w zakresie wydawania świadectw pracy po zakończeniu terminowych umów o pracę (czyli umów o pracę na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy) wynika, że:

  • w przypadku zatrudniania pracownika na podstawie terminowych umów o pracę świadectwo pracy należy wydać pracownikowi za zakończony okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej umowy (art. 97 § 11 Kodeksu pracy). Świadectwo musi być wydane w dniu upływu tego terminu;
  • jeżeli rozwiązanie terminowej umowy o pracę przypada po upływie 24 miesięcy (liczonych od dnia zawarcia umowy), świadectwo pracy należy wydać dopiero w dniu rozwiązania (lub wygaśnięcia) tej umowy.

Zatem o terminie wydania świadectwa pracy decyduje obecnie data zawarcia pierwszej terminowej umowy o pracę między tymi samymi stronami, a nie dzień nawiązania stosunku pracy. Skoro zawarli Państwo z pracownikiem umowę o pracę na czas określony 22 sierpnia 2011 r., to dopiero z upływem 24 miesięcy od tego dnia będą Państwo zobowiązani wydać pracownikowi świadectwo pracy (a gdyby nie było to możliwe – należy mu je przesłać za pośrednictwem poczty albo doręczyć w inny sposób, nie później niż w terminie 7 dni od tego dnia).

Jednak pracownik w każdym czasie może żądać wydania mu świadectwa w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem terminowej umowy o pracę (lub terminowych umów o pracę). Wówczas pracodawca jest zobowiązany wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku przez pracownika (art. 97 § 13 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracodawca zawarł z pracownikiem 29 sierpnia 2011 r. umowę o pracę na 3-miesięczny okres próbny, z terminem rozpoczęcia pracy 1 września 2011 r. Pracodawca będzie zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy za ten okres zatrudnienia dopiero z upływem 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy (czyli od 29 sierpnia br.), czyli dopiero 29 sierpnia 2013 r., chyba że pracownik przed upływem tego terminu złoży pisemny wniosek o wcześniejsze wydanie mu świadectwa. Wówczas trzeba będzie mu wydać świadectwo pracy wcześniej.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »