| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak liczyć termin wydania świadectwa pracy?

Jak liczyć termin wydania świadectwa pracy?

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony 22 sierpnia br. Ustaliliśmy w niej termin rozpoczęcia pracy na 1 września br. Od kiedy, zgodnie z nowymi przepisami, powinniśmy liczyć w takim przypadku termin 24 miesięcy, jaki mamy na wydanie pracownikowi świadectwa pracy? Dodam, że jest to pierwsza umowa o pracę zawarta z tym pracownikiem przez naszą firmę.

Jeżeli terminowa umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż 24 miesiące lub od zawarcia umowy do zakończenia stosunku pracy przypada okres dłuższy niż 24 miesiące, to świadectwo pracy należy wydać dopiero po rozwiązaniu takiej umowy.

PRZYKŁAD

Pracownik został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony, zawartej 29 sierpnia 2011 r. na okres od 1 września 2011 r. do 31 sierpnia 2013 r. Świadectwo pracy pracodawca będzie zobowiązany wydać mu dopiero w dniu rozwiązania tej umowy, czyli 31 sierpnia 2013 r., ewentualnie w ciągu 7 dni od tego dnia, jeżeli wydanie świadectwa w dniu rozwiązania umowy nie będzie możliwe. 24 miesiące od zawarcia umowy miną 29 sierpnia 2013 r., ale jeżeli w tym dniu umowa o pracę będzie jeszcze trwać, to świadectwo pracy można wydać pracownikowi najwcześniej w dniu jej rozwiązania, czyli 31 sierpnia 2013 r.

Takie zasady wydawania świadectw pracy obowiązują od 21 marca 2011 r. i dotyczą wszystkich terminowych umów o pracę zawieranych począwszy od tego dnia.

Dla określenia terminu wydania świadectwa pracy w związku z zawarciem terminowej umowy o pracę nie jest natomiast istotne, że stosunek pracy Państwa pracownika nawiązał się dopiero 1 września br. Stosunek pracy nawiązuje się bowiem w terminie określonym w umowie o pracę jako dzień rozpoczęcia pracy. Dopiero jeżeli takiego terminu nie określono, nawiązuje się on w dniu zawarcia umowy (art. 26 Kodeksu pracy). Skoro określili Państwo w umowie, że terminem rozpoczęcia pracy był 1 września, to w tym dniu nawiązał się stosunek pracy i tym samym od tego dnia liczy się pracownikowi okres zatrudnienia – w tym przypadku 24-miesięczny. Natomiast termin nawiązania stosunku pracy nie ma znaczenia przy określaniu terminu na wydanie świadectwa pracy.

Podstawa prawna

  • art. 26, art. 97 § 11 i § 13 Kodeksu pracy,
  • § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »