| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Przedłużenie aneksem umowy zawartej na czas wykonania określonej pracy

Przedłużenie aneksem umowy zawartej na czas wykonania określonej pracy

Nie jest dopuszczalne aneksowanie umów o pracę zawartych na czas wykonania określonej pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 29 marca 2011 r., I UK 316/10).

Umowy o pracę zawierane na czas wykonania określonej pracy stanowią odrębny rodzaj umowy o pracę w rozumieniu art. 25 § 1 Kodeksu pracy, która rozwiązuje się z dniem wykonania pracy, dla której była zawarta (art. 30 § 1 pkt 5 Kodeksu pracy), a wcześniej nie może zostać wypowiedziana. Skoro zaś taka umowa o pracę rozwiązuje się z mocy prawa z dniem wykonania pracy, na wykonanie której została zawarta, to nie ma możliwości przedłużenia aneksem okresu, przez który wiąże ona strony, na czas wykonania innej pracy.

Natomiast kolejna umowa o pracę dotycząca stanowiska likwidatora została zawarta pod warunkiem zawieszającym nawiązanie stosunku pracy, gdyż – zgodnie z ustaleniami faktycznymi – 15 lipca 2003 r. spółka nie była w stanie likwidacji, a Stefan K. nie był jeszcze powołany do pełnienia obowiązków jej likwidatora. Powstanie skutku tej czynności prawnej w postaci nawiązania stosunku pracy na stanowisku likwidatora zostało zatem uzależnione od zdarzenia przyszłego i niepewnego, tj. otwarcia likwidacji spółki i powołania skarżącego do pełnienia funkcji likwidatora.

Zgodnie z art. 89 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 Kodeksu pracy, niedopuszczalne jest uzależnianie skutków czynności prawnej od zdarzenia przyszłego i niepewnego, wynikającego z norm ustawowych albo z właściwości czynności prawnej. Prawo pracy nie zawiera zakazu dokonywania czynności warunkowych. Jednak w niniejszej sprawie znaczenie będzie miała sprawa zgodności z właściwością czynności prawnej. Uzależnienie wystąpienia skutków czynności prawnej od zdarzeń przyszłych i niepewnych jest więc sprzeczne z właściwością takich czynności prawnych, które mają kształtować stabilne stosunki prawne i wywoływać skutki bez żadnej niepewności. To oznacza, że niedopuszczalne jest zawarcie umowy o pracę z zastrzeżeniem innego warunku rozwiązującego, niż wynikający z przepisów prawa pracy, gdyż byłoby to formą obejścia trybu ich rozwiązywania uregulowanego w prawie pracy.

Wnioski z orzeczenia

Umowa na czas wykonania określonej pracy nie może być wypowiedziana. Oznacza to zarazem brak możliwości jej aneksowania, a w szczególności niedopuszczalne jest przedłużanie czasu jej trwania za porozumieniem stron. Wykonanie pracy oznacza bowiem automatyczne rozwiązanie takiej umowy.

Nie ma też możliwości zawarcia warunkowej umowy o pracę uzależniającej istnienie stosunku pracy od zdarzenia przyszłego i niepewnego, określonego wyłączne w umowie o pracę, np. od podjęcia przez pracodawcę określonych działań (likwidacja zakładu, wprowadzenie nowych technologii, zmiany organizacyjne).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK