| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy pracownika można przenieść z jednego do dwóch zakładów

Czy pracownika można przenieść z jednego do dwóch zakładów

Zatrudniamy pracownika na stanowisku urzędniczym na pełny etat w zakładzie obsługi szkół. Ze względu na zmiany organizacyjne chcemy go przenieść do dwóch innych zakładów obsługi. W jednym pracowałby na 3/4 etatu, a w drugim na 1/4 etatu. Czy możemy tak zrobić?

Jeżeli pracownik zatrudniony w jednostce samorządowej wyrazi zgodę lub wystąpi z wnioskiem o przeniesienie, a pracodawca ten wniosek zaakceptuje, to można przenieść go do pracy w innych jednostkach samorządowych, gdzie będzie zatrudniony na dwa niepełne etaty.

UZASADNIENIE

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Ustawa o pracownikach samorządowych umożliwia przeniesienie pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym oraz na stanowisku urzędniczym kierowniczym za jego zgodą lub na jego wniosek do pracy w innej jednostce samorządowej w tej samej lub innej miejscowości. Warunkiem takiego przeniesienia jest, aby nie naruszało to ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika samorządowego oraz gdy przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jednostki przejmującej. Przeniesienia o takim charakterze dokonuje się w drodze porozumienia pracodawców (art. 22 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych).

WAŻNE!

Pracownika samorządowego można przenieść do innej jednostki za jego zgodą lub na jego wniosek.

Nie ma przeszkód, aby pracownik został przeniesiony z jednej jednostki samorządowej do dwóch innych. Jednak przy przenoszeniu do dwóch różnych jednostek samorządowych na dwa niepełne etaty pracownik powinien określić, który pracodawca staje się pracodawcą podstawowym. Od tego zależą bowiem różne uprawnienia pracownicze, np. wysokość dodatku za wieloletnią pracę (jeżeli praca w urzędzie lub jednostce stanowi dodatkowe zatrudnienie, do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego przy wyliczaniu okresu zatrudnienia, od którego zależy wysokość dodatku).

Istotne jest również, że przy przenoszeniu pracownika do innej jednostki jego akta osobowe wraz z pozostałą dokumentacją w sprawach związanych ze stosunkiem pracy przekazuje się do jednostki, w której pracownik ma być zatrudniony, co przy tego rodzaju przenoszeniu również wskazuje na konieczność określenia podstawowego pracodawcy.

Ustawa o pracownikach samorządowych nie przewiduje możliwości przeniesienia pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych i obsługi. Do pracowników zatrudnionych na tych stanowiskach mają zastosowanie w tym zakresie wyłącznie przepisy Kodeksu pracy, a te nie przewidują takiej możliwości.

Podstawa prawna

  • art. 4, art. 22, art. 43 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.),
  • § 7 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. Nr 50, poz. 398 ze zm.).

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ26
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Anna Kopciowska

Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji

Zostań ekspertem Infor.pl »