| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Określenie miejsca pracy pracownika

Określenie miejsca pracy pracownika

Chcemy zatrudnić pracownika na stanowisku elektryka. Siedziba firmy mieści się w Wołominie, ale pracownik ten będzie świadczył usługi zarówno w siedzibie firmy, jak i na terenie całej Warszawy. Jak powinniśmy określić jego miejsce pracy w umowie o pracę? Czy jest różnica między miejscem pracy a miejscem wykonywania pracy?

W przypadku elektryka, którego charakter pracy będzie polegać na świadczeniu usług zarówno w siedzibie pracodawcy, jak i w innych miejscach na terenie Warszawy, należy jako jego miejsce wykonywania pracy określić siedzibę pracodawcy poprzez wskazanie konkretnego adresu oraz terenu konkretnych dzielnic Warszawy lub całego miasta. Nie ma żadnej różnicy między miejscem pracy a miejscem wykonywania pracy.

UZASADNIENIE

Strony stosunku pracy powinny w umowie o pracę określić miejsce wykonywania pracy (art. 29 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). Miejsce pracy w umowie o pracę nie może być określone ogólnikowo, ale powinno wskazywać na konkretny adres lub oznaczony obszar, na którym pracownik stale (zwykle) wykonuje obowiązki pracownicze w granicach obowiązujących go norm czasu pracy.

Jeżeli w umowie o pracę strony nie postanowiły inaczej, miejscem pracy jest siedziba pracodawcy. W tym przypadku odpowiednie zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego, według których o miejscu wykonywania zobowiązania mającego związek z przedsiębiorstwem (zakładem pracy) rozstrzyga miejsce, w którym znajduje się siedziba przedsiębiorstwa (czyli zarząd zakładu pracy).

Nie ma przeszkód, żeby wskazać pracownikowi w umowie o pracę dwa miejsca pracy, jeżeli ma on wykonywać pracę w obu tych miejscach. Tak będzie w przypadku Państwa pracownika.

Pojęcie miejsca pracy nie zostało określone w przepisach Kodeksu pracy. Przez miejsce pracy należy jednak rozumieć jednostkę przestrzeni, gdzie pracownik stale (z reguły) rozpoczyna, świadczy i kończy codzienną pracę. Nie musi to być miejsce, w którym pracodawca ma swą siedzibę. Od tak określonego miejsca pracy, będącego jednym z warunków umowy o pracę, odróżniano dotychczas miejsce wypełniania obowiązków pracowniczych, czyli wykonywania poszczególnych czynności, które składają się na dany rodzaj pracy. Chodziło w tym przypadku o miejsca usytuowane bądź to w zakładzie pracy, w którym pracownik miał swoje stałe miejsce pracy, bądź poza siedzibą tego zakładu, gdy wykonywał pracę wymagającą przemieszczania się i przebywania w różnych miejscach oddalonych od siedziby pracodawcy lub innego miejsca wskazanego jako miejsce pracy. Taki pogląd nie znajduje jednak obecnie uzasadnienia, gdyż pojęcia „miejsce wykonywania pracy” i „miejsce wypełniania obowiązków pracowniczych” są pojęciami tożsamymi.

Pracodawca ma jednak prawo w ramach polecenia służbowego zlecić pracownikowi – w ramach jego miejsca wykonywania pracy – świadczenie poszczególnych czynności w różnych miejscach, np. elektryk z miejscem pracy na terenie Warszawy może otrzymać od przełożonego polecenie wykonania naprawy instalacji w mieszkaniu klienta mieszczącym się na Bielanach. Miejsce wykonywania zleconych czynności służbowych powinno być tak ustalone, aby pracownik miał możliwość wykonywania zadań, wliczając w to czas dojazdu do miejsca ich wykonywania, w ramach umówionej dobowej i tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »