| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Przeniesienie pracownika do pracy w innej miejscowości bez zmiany umowy o pracę

Przeniesienie pracownika do pracy w innej miejscowości bez zmiany umowy o pracę

Chcemy przenieść pracownika działu handlowego na 4 miesiące do pracy na stanowisku specjalisty ds. personalnych w oddziale mieszczącym się w innym mieście oddalonym od siedziby firmy o 100 km. Konieczność przeniesienia wynika z tego, że obecnie tworzy się tam nowy oddział firmy i trzeba skompletować zespół pracowników, a osoba ta w przeszłości zajmowała się sprawami kadrowo-płacowymi. Czy możemy przenieść tego pracownika do nowego oddziału bez zmiany umowy o pracę?

Nie mogą Państwo jednostronnie przenieść pracownika do nowego oddziału firmy bez zmiany umowy o pracę. Dokonanie tak istotnej zmiany miejsca pracy w związku z powierzeniem pracownikowi innej pracy jest niedopuszczalne. W takich okolicznościach konieczne jest złożenie pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego w zakresie jego warunków pracy. Ponadto powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę jest dopuszczalne wyłącznie na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym.

UZASADNIENIE

Przeniesienie pracownika do innej pracy jest możliwe wyłącznie w przypadku, gdy zostaną spełnione łącznie 3 warunki (art. 42 § 4 Kodeksu pracy):

  • wystąpią uzasadnione potrzeby pracodawcy,
  • przeniesienie pracownika do innej pracy nie spowoduje obniżenia dotychczasowej wysokości jego wynagrodzenia,
  • powierzona praca będzie odpowiadała kwalifikacjom pracownika.

Jeżeli zatem zostaną spełnione jednocześnie powyższe warunki, nie będzie konieczne wypowiadanie pracownikowi dotychczasowych warunków pracy lub płacy. Co istotne, powierzona pracownikowi inna niż określona w umowie praca nie może być wykonywana dłużej niż przez 3 miesiące w roku kalendarzowym.

WAŻNE!

Powierzenie pracownikowi innej pracy może trwać maksymalnie 3 miesiące w roku kalendarzowym.

Żadne potrzeby powstałe po stronie pracodawcy nie uzasadniają jednostronnego terminowego powierzenia pracownikowi innej pracy niż wynikająca z umowy o pracę na okres dłuższy niż 3 miesiące w roku kalendarzowym przy założeniu, że chodzi o faktyczne świadczenie pracy na powierzonym stanowisku. Jeżeli więc pracodawca powierzył pracownikowi inną pracę na okres 3 miesięcy w roku kalendarzowym, ale pracownik nie świadczył w tym czasie pracy z powodu nieobecności np. na skutek choroby, to możliwe jest, aby dopuszczalny 3-miesięczny okres uległ przedłużeniu o czas tej nieobecności.

Okres 3 miesięcy, na które pracodawca może powierzać wykonywanie innej pracy, może być dzielony na części.

W praktyce może się okazać, że okres powierzenia innej pracy w dwóch kolejnych latach kalendarzowych zostanie połączony, gdyż wykonywanie innej pracy będzie miało miejsce w ostatnim kwartale jednego roku i w pierwszym kwartale kolejnego roku kalendarzowego. W takim przypadku nie zostaną naruszone przepisy Kodeksu pracy o powierzaniu pracownikowi innej pracy, ale w praktyce okres wykonywania tej pracy będzie trwał nieprzerwanie przez 6 miesięcy.

Istnieje natomiast wątpliwość, czy powierzenie pracownikowi innej pracy na okres maksymalnie 3 miesięcy w roku obejmuje także zmianę miejsca wykonywania pracy. Powierzenie pracownikowi innej pracy (w tym także znacząca zmiana miejsca wykonywania pracy), co do zasady, wymaga wypowiedzenia dotychczasowych warunków pracy lub płacy. Należy przyjąć, że przepis art. 42 § 4 Kodeksu pracy wprowadza wyjątek od tej zasady. Jednak możliwość zmiany miejsca wykonywania pracy (w ramach tej samej miejscowości lub miasta) jest dopuszczalna wyłącznie w przypadku, gdy jest konsekwencją zmiany rodzaju wykonywanej pracy lub jest nieistotna, np. gdy zakład pracy mieści się w dwóch miejscach (dwa adresy) nieznacznie oddalonych od siebie (np. o jeden przystanek autobusowy), i powierzenie pracownikowi innej pracy na 3 miesiące skutkuje tym, że oprócz warunków wynikających z art. 42 § 4 Kodeksu pracy, będzie wykonywał pracę w tym drugim miejscu.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Talento

Firma konsultingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »