| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Odmowa wykonania polecenia pracodawcy

Odmowa wykonania polecenia pracodawcy

Pracodawca naszej firmy czasami przywozi ze sobą psa, który siedzi w jego gabinecie. W ubiegłym tygodniu pracodawca sprawdzał raporty i w celu wyjaśnienia wątpliwości prosił, żeby przyszła do jego gabinetu pracownica z działu informatycznego. Kiedy pracownica zobaczyła psa, odmówiła wejścia do gabinetu. Szef zdenerwował się jej reakcją i chce ją ukarać za odmowę wykonania polecenia służbowego. Czy może tak zrobić?

Wątpliwości powstają w przypadku, gdy odmowa wykonania polecenia służbowego nie została uzasadniona przez pracownika. W sytuacji opisanej w pytaniu nie mamy pewności, z jakiego powodu pracownica odmówiła wejścia do gabinetu szefa. Dlatego zanim pracodawca podejmie decyzje dotyczące nałożenia na pracownicę jakichkolwiek sankcji, powinien najpierw wyjaśnić powód takiego jej zachowania. Z pytania wynika, że pracownica odmówiła wejścia do gabinetu szefa, gdy zobaczyła psa. Ponadto nie odmówiła wyjaśnienia wątpliwości związanych z raportami, lecz samego wejścia do gabinetu. Możliwe więc, że powodem odmowy był strach przed psem (np. związany z zachowaniem psa, jego wyglądem, wcześniejszym pogryzieniem pracownicy przez innego psa itp.). W takim przypadku pracodawca nie powinien wyciągać negatywnych konsekwencji wobec tej pracownicy. Ponadto jeśli okaże się, że rzeczywistym powodem odmowy wejścia do gabinetu szefa była obawa przed zwierzęciem, pracodawca powinien zrezygnować z przyprowadzania psa do firmy.

Obowiązkiem pracodawcy jest bowiem chronić zdrowie (fizyczne i psychiczne) i życie pracowników, zapewniając bezpieczne i higieniczne warunki pracy (art. 207 § 2 Kodeksu pracy). Przez zapewnienie odpowiednich warunków bhp należy rozumieć takie warunki, w których pracownicy nie są i nie czują się zagrożeni. W tym celu pracodawca powinien reagować na potrzeby pracowników w zakresie zapewnienia im bezpieczeństwa i higieny pracy oraz podejmować określone środki w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony ich zdrowia i życia. Dlatego pracodawca powinien przedsięwziąć odpowiednie środki zaradcze, np. założyć psu kaganiec, smycz lub całkowicie zrezygnować z przyprowadzania go do zakładu pracy. Niekiedy bowiem, aby usunąć poczucie obawy lub strachu, nie wystarczy założenie zwierzęciu kagańca lub smyczy. Pracownik, który mimo to obawia się zwierzęcia, ma prawo żądać od pracodawcy, aby zwierzę nie przebywało na terenie zakładu pracy.

Podstawa prawna

  • art. 100 § 1, art. 207 § 2 pkt 1, pkt 3 Kodeksu pracy
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja ITAKA

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK