| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czas trwania podróży służbowej

Czas trwania podróży służbowej

Pracownik zatrudniony na stanowisku informatyka otrzymał polecenie wyjazdu służbowego na 4 miesiące do pracy w nowym oddziale firmy znajdującym się w mieście oddalonym o 120 km od miejscowości, w której pracodawca ma siedzibę (siedziba pracodawcy została wskazana w umowie o pracę jako stałe miejsce pracy pracownika). Nowy oddział naszej firmy znajduje się w odległości 30 km od miejsca zamieszkania tego pracownika. Pracodawca zapewnia mu codzienne przewozy z miejsca zamieszkania do miejsca pracy i z powrotem. Czy w takiej sytuacji pracodawca może polecić świadczenie pracy w tym miejscu przez okres 4 miesięcy?

Należy przyjąć, że nie można wysłać pracownika w tak długą podróż służbową. Zgodnie z poglądami większości ekspertów prawa pracy, delegacja nie może trwać dłużej niż 3 miesiące.

UZASADNIENIE

Podróż służbowa polega na wykonywaniu na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika lub w której znajduje się siedziba pracodawcy (art. 775 Kodeksu pracy). W przedstawionej sytuacji stałym miejscem pracy jest miejscowość, w której pracodawca ma swoją siedzibę. Wyjazd na polecenie pracodawcy poza tę miejscowość (w celach służbowych) stanowi zatem podróż służbową.

Przepisy prawa pracy nie wskazują bezpośrednio, jaki jest maksymalny czas trwania podróży służbowej. Przyjmuje się jednak powszechnie, że podróż służbowa stanowi wyjątkową i incydentalną sytuację. Jest zatem pewnym odstępstwem od zobowiązania pracownika do świadczenia pracy w określonym miejscu. Z tego powodu delegacja nie może trwać zbyt długo.

WAŻNE!

Przepisy prawa pracy nie określają maksymalnej długości podróży służbowej.

Jednak poprzez analogię wynikającą z art. 42 § 4 Kodeksu pracy (na podstawie tego przepisu pracodawca może oddelegować pracownika maksymalnie na 3 miesiące do innego miejsca pracy bez zmiany umowy o pracę) przyjmuje się w praktyce, że maksymalna długość trwania delegacji powinna wynosić 3 miesiące. Co prawda, dyskusyjne jest bezpośrednie zastosowanie tego przepisu do delegacji (literalnie przepis dotyczy możliwości czasowego powierzenia innej pracy niż wynikająca z umowy o pracę, a nie tej samej pracy, lecz w innym miejscu), ale wynika z niego, przez jak długi okres ustawodawca dopuszcza stosowanie odmiennych warunków zatrudnienia od ustalonych w umowie o pracę.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »