| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy pracownicy muszą codziennie podpisywać listę obecności

Czy pracownicy muszą codziennie podpisywać listę obecności

Nasi pracownicy pracują na budowach w różnych miejscach w kraju. Ich pracę nadzorują brygadziści, u których pracownicy potwierdzają przybycie do pracy. Listy obecności pracownicy podpisują w biurze po zakończeniu miesiąca za wszystkie dni miesiąca. Listy te są akceptowane przez brygadzistów. Taki sposób potwierdzania obecności w pracy zakwestionował jeden z pracowników, który twierdzi, że listy obecności powinno się podpisywać codziennie. Czy musimy zmienić naszą praktykę?

Nie muszą Państwo zmieniać dotychczasowej praktyki, jeżeli jest ona przewidziana w regulaminie pracy albo wynika z pisemnych informacji o warunkach zatrudnienia przekazywanych pracownikom. Pracownik może potwierdzać przybycie i obecność w pracy przez codzienne zgłaszanie tego faktu brygadziście.

UZASADNIENIE

Państwa pracownik miałby rację, gdyby okazało się, że lista obecności jest dokumentem, w którym każdy pracownik jest zobowiązany, zgodnie z ustalonym porządkiem w zakładzie, potwierdzać codziennie swoje przybycie i obecność w pracy. W takiej sytuacji listę obecności należałoby podpisywać codziennie. Natomiast jeżeli metodą potwierdzania przybycia do pracy jest każdorazowe meldowanie się u brygadzisty, lista obecności może być podpisywana przez pracownika na koniec miesiąca za dany miesiąc. W takiej sytuacji jest ona prowadzona jako dokument pomocniczy ułatwiający pracodawcy np. prawidłowe sporządzanie ewidencji czasu pracy. Dobrze też byłoby, gdyby pracujący u Państwa brygadziści odnotowywali obecności i nieobecności pracowników w pracy, aby możliwe było sporządzenie na koniec miesiąca rzetelnej listy obecności. Dla obowiązku podpisywania codziennie listy obecności ważne jest zatem to, jaki obowiązuje u Państwa sposób potwierdzania przybycia i obecności w pracy, a także to, aby o tym sposobie zostali poinformowani wszyscy pracownicy.

Każdy pracodawca ma obowiązek określenia sposobu potwierdzania obecności w pracy przez pracowników, bez względu na liczbę zatrudnionych. Regulamin pracy jest dokumentem, który powinien ustalać przyjęty w zakładzie sposób potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy (art. 1041 § 1 Kodeksu pracy). Jeżeli zakład zatrudnia mniej niż 20 osób, sposób ten zakład pracy musi przekazać pracownikom w pisemnych informacjach, które pracownicy powinni otrzymać w terminie 7 dni od zawarcia umowy o pracę (art. 29 § 3 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownicy zatrudnieni przy budowie autostrady, zgodnie z regulaminem pracy, swoje przybycie do pracy i obecność potwierdzają przez codzienne własnoręczne podpisywanie listy obecności. Kierownik budowy autostrady po zakończeniu pracy przekazuje w każdy piątek tygodniową listę obecności do siedziby zakładu pracy pracownikom ochrony mienia. Pracownicy ochrony zobowiązani są niezwłocznie przekazywać te listy do działu kadr. Taki sposób potwierdzania obecności w pracy jest prawidłowy.

Nie ma przeszkód, aby zastosować różne sposoby potwierdzania obecności w pracy w jednym zakładzie pracy, w zależności od grupy zawodowej. W praktyce pracownicy swoje przybycie i obecność w pracy potwierdzają najczęściej podpisując codziennie listę obecności. Zdarza się, że pracodawcy wykorzystują do tego celu m.in. karty magnetyczne, logowanie się w systemie komputerowym, a w przypadku kierowców – tarczki tachografów.

Podstawa prawna:

  • art. 29 § 3, art. 1041 § 1 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Pracodawca, który wbrew obowiązkowi przewidzianemu w art. 94 pkt 9a k.p. nie prowadzi list obecności, list płac ani innej dokumentacji ewidencjonującej czas pracy pracownika i wypłacanego mu wynagrodzenia, musi liczyć się z tym, że będzie na nim spoczywał ciężar udowodnienia nieobecności pracownika, jej rozmiaru oraz wypłaconego wynagrodzenia. (Wyrok Sądu Najwyższego z 14 maja 1999 r., I PKN 62/99, OSNP 2000/15/579)

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »