| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Udzielenie pełnomocnictwa do zawarcia umowy o zakazie konkurencji

Udzielenie pełnomocnictwa do zawarcia umowy o zakazie konkurencji

W naszej spółce niedawno został przeprowadzony wewnętrzny audyt, który wykazał, że umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy z prezesem została podpisana bez ważnego pełnomocnictwa. Zakaz konkurencji stanowi wyodrębniony paragraf w umowie o pracę, a załączone do niej pełnomocnictwo wskazuje, że pełnomocnik został umocowany przez zgromadzenie wspólników do zawarcia tej umowy. Skąd zatem wnioski audytu o nieprawidłowościach? Jeśli wnioski są prawidłowe, to czy możemy teraz jakoś zaradzić tej sytuacji?

Wnioski kontroli są prawidłowe. Pełnomocnictwo udzielone przez zgromadzenie wspólników dotyczyło tylko zawarcia umowy o pracę. Do zawarcia umowy o zakazie konkurencji niezbędne jest oddzielne umocowanie. W przypadku jego braku umowa jest nieważna.

Jak wynika z art. 210 § 1 k.s.h. (w odniesieniu do spółki z o. o.) oraz z art. 379 § 1 k.s.h. (w odniesieniu do spółki akcyjnej), w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Udzielenie pełnomocnikowi umocowania do zawarcia umowy o pracę nie jest równoznaczne z udzieleniem tej zgody na zawarcie umowy o zakazie konkurencji. Klauzula konkurencyjna należy bowiem do tzw. klauzul autonomicznych w prawie pracy, które nie wchodzą w skład umowy o pracę. Jakkolwiek klauzula konkurencyjna jest silnie związana ze stosunkiem pracy, to pozostaje umową odrębną – także wówczas, gdy zostanie zamieszczona w dokumencie obejmującym treść umowy o pracę. W rezultacie niezbędne są 2 oddzielne pełnomocnictwa – jedno do zawarcia umowy o pracę i drugie do zawarcia umowy o zakazie konkurencji. Nie chodzi przy tym o 2 odrębne dokumenty pełnomocnictwa. Podstawowe znaczenie przypisuje się zakresowi pełnomocnictwa, które powinno obejmować umocowanie do obu czynności. Nie można zasadnie twierdzić, że pełnomocnictwo do zawarcia umowy o pracę zawiera w sobie umocowanie do zawarcia klauzuli konkurencyjnej.

Brak oddzielnego pełnomocnictwa powoduje nieważność umowy o zakazie konkurencji. Opisany skutek wynika z art. 58 § 1 k.c. Naprawa tego skutku nie jest obecnie możliwa. W szczególności nie jest dopuszczalne podjęcie nowej uchwały zgromadzenia wspólników potwierdzającej zawarcie umowy oraz jej warunki. Ze względu na wymóg formy pisemnej klauzuli konkurencyjnej zapisany w art. 1013 k.p. ważność umowy bada się na chwilę jej zawarcia. W chwili tej powinno więc istnieć oświadczenie woli spółki w przedmiocie zawarcia z członkiem zarządu umowy o zakazie konkurencji po ustaniu jego zatrudnienia.

Jedynym dopuszczalnym obecnie rozwiązaniem jest zawarcie nowej umowy o zakazie konkurencji z prezesem. Zgodnie z przytoczonymi wyżej regułami spółkę przy tej czynności powinna reprezentować rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Premiere Design

Architektura Wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK