| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak zakwestionować zwolnienie lekarskie pracownika

Jak zakwestionować zwolnienie lekarskie pracownika

Pracownik zgłosił się do nas z prośbą o udzielenie urlopu wypoczynkowego na okres 3 tygodni w innym terminie niż ustalony w planie urlopów. Chciał on zmienić swoje plany urlopowe w związku z zakupem wycieczki last minute. Odmówiliśmy pracownikowi udzielenia tego urlopu, ponieważ jest on w tym czasie niezbędny w pracy. Pracownik na okres, w którym chciał skorzystać z urlopu wypoczynkowego, przedłożył zwolnienie lekarskie. Mamy podejrzenie, że jest ono związane z jego wyjazdem zagranicznym. Czy możemy zakwestionować to zwolnienie? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Przed rozpoczęciem kontroli należy wyznaczyć spośród pracowników osobę (osoby) upoważnioną w Państwa imieniu do przeprowadzenia kontroli i wystawić jej imienne upoważnienie. Może to być np. osoba zajmująca się sprawami kadrowymi lub bezpośredni przełożony nieobecnego pracownika.

Upoważnienie to uprawnia m.in. do wykonywania kontroli w miejscu zamieszkania lub miejscu czasowego pobytu osoby kontrolowanej.

Nieobecność Państwa pracownika w domu w czasie kontroli nie przesądza jeszcze o tym, że wykorzystuje on zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem i przeznaczeniem. Nieobecność ta może być spowodowana koniecznością zakupu lekarstw lub np. wizytą kontrolną u lekarza. Pracownik nie ma również obowiązku pozostawania w domu podczas choroby. Może przebywać w miejscu zamieszkania osoby, która sprawuje nad nim opiekę lub pomaga mu w czasie choroby.

Jeżeli osoba upoważniona do kontroli nie zastanie Państwa pracownika w miejscu zamieszkania, powinna powtórzyć wizytę kontrolną, a dopiero później ocenić sytuację. Chory musi mieć możliwość wyjaśnienia przyczyny swojej nieobecności podczas kontroli.

W razie stwierdzenia w trakcie kontroli okoliczności uzasadniających, że zwolnienie lekarskie było wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem, osoba kontrolująca sporządza protokół, w którym podaje, na czym polegało nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego od pracy. Protokół należy przedłożyć ubezpieczonemu w celu wniesienia przez niego uwag.

W Państwa przypadku dodatkowym argumentem i dowodem na wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z celem może być oświadczenie pracowników, którym np. Państwa pracownik mówił o zamiarze wyjazdu w okresie, na który wystawiono mu zwolnienie lekarskie. Podczas wizyty kontrolnej w domu pracownika osoba kontrolująca może również zasięgnąć informacji od sąsiadów, czy Państwa pracownik wyjechał za granicę.

Wszystkie te informacje powinny znaleźć się w protokole, ponieważ stanowi on dokument, na podstawie którego wyciągane są konsekwencje wobec pracownika.

WAŻNE!

Protokół z kontroli należy sporządzić tylko w przypadku stwierdzenia, że ubezpieczony niewłaściwie wykorzystuje zwolnienie lekarskie.

Jeżeli pracodawca ma wątpliwości, czy zwolnienie lekarskie było wykorzystywane niezgodnie z celem jego wystawienia, powinien zwrócić się o rozstrzygnięcie do właściwej jednostki organizacyjnej ZUS. W razie sporu ZUS wydaje decyzję po uzyskaniu (w miarę potrzeby) opinii lekarza leczącego. Od tej decyzji przysługuje prawo odwołania się do właściwego miejscowo sądu rejonowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK