| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak pracownik powinien podpisywać dokumenty kadrowe

Jak pracownik powinien podpisywać dokumenty kadrowe

Mamy wątpliwości, jak należy prawidłowo podpisywać dokumenty kadrowe. Nasi pracownicy różnie je bowiem podpisują. Czy pracownik powinien złożyć swój czytelny podpis na umowie o pracę, czy wystarczy tylko parafa? Czy pracownik musi podpisywać każdą stronę umowy o pracę czytelnym podpisem? Czy na innych dokumentach kadrowych, które trzeba sporządzać w formie pisemnej, musi być podpis, czy wystarczy parafa pracownika?

Przy podpisywaniu umowy o pracę i sporządzaniu innych dokumentów kadrowych dopuszczalne jest wyłącznie składanie własnoręcznego podpisu, a nie parafy. Pracownik nie musi podpisywać każdej strony umowy o pracę. Może jednak złożyć parafy na wszystkich stronach umowy o pracę i czytelny podpis na ostatniej stronie dokumentu.

UZASADNIENIE

Z przepisów prawa pracy wynika, że przy dokonywaniu niektórych czynności obowiązkowe jest zachowanie formy pisemnej. Odnosi się to np. do podpisywania umowy o pracę, składania przez pracownika lub pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę lub zmiany warunków pracy lub płacy na mocy porozumienia zawartego pomiędzy pracownikiem a pracodawcą (art. 30 § 3 Kodeksu pracy).

Przepisy Kodeksu pracy nie zawierają natomiast żadnych regulacji stanowiących, kiedy forma pisemna została zachowana.

Oceniając zatem, czy pisemna forma została zachowana, należałoby skorzystać z rozwiązań przewidzianych w Kodeksie cywilnym, które stosujemy posiłkowo w sprawach nieuregulowanych w prawie pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z tymi przepisami (art. 300 Kodeksu pracy).

Na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarczy złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli (art. 78 § 1 Kodeksu cywilnego). Natomiast do zawarcia umowy wystarcza wymiana dokumentów obejmujących treść oświadczeń woli, z których każdy jest podpisany przez jedną ze stron, lub dokumentów, z których każdy obejmuje treść oświadczenia woli jednej ze stron i jest przez nią podpisany.

Na dokumentach kadrowych, które powinny być sporządzone w formie pisemnej, należy zatem składać własnoręczny podpis. Parafa bowiem jest – co do zasady – znakiem graficznym w postaci inicjałów, tj. początkowych liter imienia i nazwiska jego autora, który nie pozwala na zidentyfikowanie osoby ją składającej.

WAŻNE!

Przy sporządzaniu dokumentów w stosunku pracy w formie pisemnej dopuszczalne jest składanie wyłącznie własnoręcznego podpisu, a nie parafy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Melonet

Agencja SEM zajmująca się marketingiem w Internecie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »