| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak pracownik powinien podpisywać dokumenty kadrowe

Jak pracownik powinien podpisywać dokumenty kadrowe

Mamy wątpliwości, jak należy prawidłowo podpisywać dokumenty kadrowe. Nasi pracownicy różnie je bowiem podpisują. Czy pracownik powinien złożyć swój czytelny podpis na umowie o pracę, czy wystarczy tylko parafa? Czy pracownik musi podpisywać każdą stronę umowy o pracę czytelnym podpisem? Czy na innych dokumentach kadrowych, które trzeba sporządzać w formie pisemnej, musi być podpis, czy wystarczy parafa pracownika?

Powyższe stanowisko potwierdza orzecznictwo Sądu Najwyższego. W postanowieniu z 17 czerwca 2009 r. (sygn. akt IV CSK 78/09) Sąd Najwyższy wyjaśnił, że: „zasadniczo podpis powinien wyrażać co najmniej nazwisko. Nie jest konieczne, aby było to nazwisko w pełnym brzmieniu, gdyż dopuszczalne jest jego skrócenie, nie musi ono być także w pełni czytelne. Podpis powinien jednak składać się z liter i umożliwiać identyfikację autora, a także stwarzać możliwość porównania oraz ustalenia, czy został złożony w formie zwykle przezeń używanej; podpis więc powinien wykazywać cechy indywidualne i powtarzalne. Zdaniem Sądu, nie można odstąpić od minimum, jakim jest to, by znak pisarski umożliwiał identyfikację osoby, od której pochodzi, przynajmniej według takich kryteriów, jak cechy indywidualne i powtarzalne. Chociaż podpis nie musi być sporządzony czytelnie, to powinien odzwierciedlać cechy charakterystyczne dla osoby, która go składa i tym samym – wskazywać na tę osobę”.

Żeby uniknąć wątpliwości dotyczących podpisu dokumentów kadrowych – nie jest zalecane (choć dopuszczalne) stosowanie skrótu podpisu, tj. podpisu składanego z pominięciem niektórych liter.

PRZYKŁAD

Pracodawca złożył pracownikowi rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. W swoim piśmie uzasadnił, jakie są przyczyny takiego sposobu rozwiązania umowy. Pismo obejmowało dwie strony tekstu. Pracodawca podpisał dokument rozwiązujący umowę bez wypowiedzenia własnoręcznym podpisem na drugiej stronie pisma. Natomiast na pierwszej stronie pisma złożył parafę w celu potwierdzenia treści zawartego w nim oświadczenia oraz aby zapobiec ewentualnemu podmienieniu tej strony przez osoby do tego nieupoważnione. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Dokumenty z zakresu prawa pracy, co do których zastrzeżona jest forma pisemna, aby były ważne i skuteczne, wymagają zachowania tej formy, a zatem konieczne jest złożenie na nich własnoręcznego podpisu. Złożenie wyłącznie parafy, np. na umowie o pracę, spowoduje, że będzie ona nieskuteczna. Do nawiązania stosunku pracy dojdzie, jeżeli pracownik zostanie dopuszczony do pracy. Umowa zostanie zawarta wówczas w sposób dorozumiany i na warunkach określonych w nieważnej umowie. Natomiast w odniesieniu do innych dokumentów kadrowych, co do których nie ma obowiązku zachowywania formy pisemnej, można uznać, że są ważne, jeżeli pracownik je tylko parafował, a nie podpisał (np. wniosek urlopowy).

Podstawa prawna

  • art. 29 § 2, art. 30 § 3, art. 42, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 78 § 1 Kodeksu cywilnego.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Adam Wiśniewski

Ekonomista, ekspert w dziedzinie finansów, inwestycji i bankowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »