| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Komu należy doręczyć pisemne zakresy czynności

Komu należy doręczyć pisemne zakresy czynności

W naszym zakładzie w sezonie letnim pracuje do 60 osób zatrudnionych na stanowiskach biurowych i produkcyjnych. Pracownicy biurowi mają stałe angaże i pisemne zakresy czynności. Czy mamy obowiązek sporządzenia pisemnych zakresów czynności także pracownikom produkcyjnym?

PRZYKŁAD

Na podstawie zapisu w zakresie czynności „pracownik ma wykonywać inne polecenia przełożonych” kierownik kadr wydał polecenie pracownicy kadr, które nie było ujęte w tzw. zakresie czynności, obowiązków i odpowiedzialności. Polegało ono na sporządzeniu wykazu pracowników, którzy w ostatnich 6 miesiącach przebywali na zwolnieniach lekarskich. Polecenie było wiążące dla pracownicy, ponieważ odpowiadało rodzajowi pracy na tym stanowisku.

Zakres czynności jest ustalany jednostronnie przez pracodawcę i nie musi być uzgadniany z pracownikiem. Pracodawca może sporządzić zakres obowiązków na piśmie i dołączyć go od razu do umowy o pracę, ale może też doręczyć go pracownikowi później.

Podstawa prawna:

  • art. 29 § 1, art. 94 pkt 1, art. 100 § 1 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Odmowa przyjęcia i podpisania zakresu czynności ustalonego zgodnie z umową o pracę może stanowić uzasadnioną przyczynę jej wypowiedzenia. (Wyrok Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 1997 r., I PKN 77/97, OSNP 1998/3/75)
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »