| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Kto płaci za badanie stanu trzeźwości pracownika przeprowadzone na żądanie pracodawcy

Kto płaci za badanie stanu trzeźwości pracownika przeprowadzone na żądanie pracodawcy

Jednemu z naszych pracowników przedstawiliśmy na piśmie żądanie zbadania stanu jego trzeźwości, ponieważ kilkakrotnie dało się wyczuć od niego alkohol. Wynik badania, na które podwładny udał się w trakcie pracy, wykazał 1 promil alkoholu we krwi. Po badaniach nie dopuściliśmy pracownika do pracy. Czy możemy go obciążyć kosztami tych badań? Czy ich wartość w przypadku nieobciążenia pracownika będzie stanowić dla niego przychód ze stosunku pracy? Jakie wynagrodzenie przysługuje podwładnemu za dzień, w którym był pijany w pracy?

W analizowanym przypadku badanie trzeźwości dało wynik pozytywny, a zatem należy przyjąć, że mogą Państwo obciążyć pracownika jego kosztem. Sfinansowany przez firmę koszt badania nie stanowi dla pracownika przysporzenia majątkowego. W opisanych okolicznościach powinni Państwo zapłacić pracownikowi tylko za godziny faktycznie przepracowane w dniu, w którym przeprowadzono badanie.

UZASADNIENIE

Obowiązkiem pracodawcy jest niedopuszczenie lub odsunięcie od pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po spożyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie wykonywania przypisanych mu zadań służbowych. Okoliczności stanowiące podstawę decyzji o odsunięciu od pracy powinny być podane pracownikowi do wiadomości.

Wydanie przez pracodawcę polecenia zaprzestania pracy zatrudnionemu, który wydaje się być pod wpływem alkoholu, nie wymaga ani zachowania szczególnej formy, ani nie powoduje konieczności zbadania stanu jego trzeźwości (wyrok Sądu Najwyższego z 11 lutego 2000 r., sygn. akt II UKN 401/99), OSNP 2001/15/498.

Wystarczające może tu być zachowanie pracownika i inne objawy charakterystyczne dla stanu nietrzeźwości: wyczuwalna woń alkoholu, niewyraźna mowa czy chwiejny chód (dobrze, by mogli to potwierdzić świadkowie).

W sytuacji gdy wykonywanie pracy przez osobę, co do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że znajduje się w stanie nietrzeźwości i może to zagrażać jej życiu lub zdrowiu albo życiu lub zdrowiu innych osób, pracodawca ma prawo wezwać policję w celu wyegzekwowania poddania się badaniu na trzeźwość.

Od 1 lipca 2011 r. badanie stanu trzeźwości pracownika przeprowadza się nie tylko na żądanie niedopuszczonego lub odsuniętego od pracy pracownika podejrzewanego o to, że stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy, ale także na żądanie kierownika zakładu pracy bądź osoby przez niego upoważnionej (zmieniony art. 17 ust. 3 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi).

WAŻNE!

Od 1 lipca br. pracodawca ma prawo żądać, by pracownik poddał się badaniom na zawartość alkoholu.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »