| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy wójt, zastępca wójta oraz skarbnik są urzędnikami

Czy wójt, zastępca wójta oraz skarbnik są urzędnikami

Jak zakwalifikować osoby zatrudnione na stanowiskach wójta, zastępcy wójta oraz skarbnika w zakresie uprawnień pracowniczych? Czy te stanowiska zaliczamy do stanowisk urzędniczych?

Tak, stanowiska wójta, zastępcy wójta oraz skarbnika należy zaliczyć do grupy stanowisk urzędniczych.

UZASADNIENIE

Ustawa o pracownikach samorządowych określa, że jej przepisy stosuje się m.in. do pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędzie gminy(art. 2 pkt 3 ustawy o pracownikach samorządowych). Pracownicy samorządowi są zatrudniani w urzędzie gminy na podstawie wyboru (w ten sposób jest obsadzane stanowisko wójta) oraz na podstawie powołania (na takiej podstawie są zatrudniane osoby na stanowiskach zastępcy wójta oraz skarbnika). Wskazuje to w sposób jednoznaczny, że stanowiska wójta, zastępcy wójta oraz skarbnika należy zaliczać do pracowniczych stanowisk samorządowych. Pracownicy samorządowi są zatrudniani na stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych, doradców, asystentów oraz pomocniczych i obsługi (art. 4 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych).

Z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych nie wynika wprawdzie wprost kwalifikacja stanowisk – wójta, zastępcy wójta oraz skarbnika do stanowisk urzędniczych kierowniczych. W tabelach w załączniku nr 3 do ww. rozporządzenia (tabele I i III), w przeciwieństwie do tabeli IV, nie wprowadzono rozróżnienia na stanowiska kierownicze urzędnicze oraz urzędnicze, pomocnicze i obsługi. Jednak logiczna interpretacja pozycji, jaką zajmują osoby zatrudnione na stanowiskach wójta, zastępcy wójta oraz skarbnika pozwala na zakwalifikowanie ich jako osób zajmujących stanowiska urzędnicze kierownicze.

WAŻNE!

Mimo braku wyraźnego wskazania w przepisach o pracownikach samorządowych, że stanowiska wójta, zastępcy wójta oraz skarbnika są stanowiskami urzędniczymi kierowniczymi, należy je zaliczyć do takich stanowisk.

Do stanowisk wójta, zastępcy wójta i skarbnika z uwagi na ich specyficzną podstawę zatrudnienia, tj. wybór oraz powołanie, mają zastosowanie, obok ustawy o pracownikach samorządowych oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, przepisy innych ustaw, np. ustawy o samorządzie gminnym.

Do pracowników zatrudnionych na podstawie wyboru (wójt) oraz powołania (zastępca wójta, skarbnik) nie stosuje się przepisów rozdziału 2 ustawy o pracownikach samorządowych (nawiązanie stosunku pracy z pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę) oraz art. 39 ust. 2 – tzn. nie umieszcza się tych stanowisk (wybór i powołanie) w regulaminie wynagradzania (art. 772 § 5 Kodeksu pracy).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Adamska

Specjalista ds. Public Relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »