| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Ustalanie okresów pracy w warunkach szczególnych

Ustalanie okresów pracy w warunkach szczególnych

Stanowisko pracy w umowie o pracę zostało określone jako drwal – motorniczy. Praca na ww. stanowisku została zaliczona jako praca wykonywana w szczególnych warunkach. Z reguły w okresach wiosennych i letnich pracownik zatrudniony na tym stanowisku wykonuje inne prace, np. zalesienia, pielęgnacja gleby, zabezpieczanie upraw. Prace te są wykonywane w wymiarze od kilku dni do pełnego miesiąca, w miarę konieczności ich wykonywania. Przez pozostałą część roku (z reguły jest to 9 miesięcy) pracownik wykonuje prace przy pozyskaniu drewna, czyli zgodnie z angażem. Jaki okres pracy w szczególnych warunkach tego pracownika należy uwzględniać w świadectwie pracy w ust. 4 ppkt 8, który dotyczy okresów pracy w warunkach szczególnych? Czy będzie to cały okres zatrudnienia na stanowisku drwala czy tylko te okresy pracy, w których była wykonywana praca drwala? Za pracownika opłacamy składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych.

W przypadku okresów pracy przypadających do 31 grudnia 2008 r. świadectwo pracy powinno uwzględniać tylko te okresy, w których praca w szczególnych warunkach była faktycznie wykonywana stale i na pełny etat. Jeżeli więc w okresie zatrudnienia na stanowisku drwala – motorniczego pracownik był oddelegowywany do innych prac, tych okresów nie należy wykazywać w świadectwie pracy. Natomiast odnośnie do zatrudnienia od 1 stycznia 2009 r., w świadectwie należy uwzględnić wszystkie okresy pracy na stanowisku drwala – motorniczego, jeżeli pracownik był zatrudniony na takim stanowisku w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie wyłączamy więc okresów pracy, jeżeli w przerwach w wykonywaniu pracy w szczególnych warunkach pracownik wykonywał również inne obowiązki zlecone przez przełożonych lub wynikające z jego zakresu obowiązków.

UZASADNIENIE

Pracą zaliczaną do pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze do 31 grudnia 2008 r. była praca wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy (§ 2 rozporządzenia w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze).

Pojęcie wykonywania pracy stale i w pełnym wymiarze czasu pracy oznacza, że do pracy w szczególnym warunkach lub w szczególnym charakterze:

  • nie zaliczamy okresów zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, czyli np. na 3/4 etatu,
  • zaliczamy okresy, w których ta praca była wykonywana stale, co oznacza, że pracownik wykonywał ją normalnie każdego swojego dnia pracy.

W związku z tym, że pracownicy Państwa zakładu nie spełniali łącznie tych dwóch przesłanek w niektórych okresach pracy na stanowisku drwala – motorniczego, okresy tej pracy przypadające przed 1 stycznia 2009 r. nie zostaną zaliczone do stażu zatrudnienia w szczególnych warunkach. Wydając świadectwo pracy należy pominąć okres (np. dzień, tydzień, miesiąc pracy), w którym osoba zatrudniona na tym stanowisku była oddelegowana do innej pracy, mimo że nadal zajmowała stanowisko drwala – motorniczego.

Należy jednak pamiętać, aby okresy wykonywania innej pracy niż praca w szczególnych warunkach zostały odpowiednio udokumentowane. Gdy nastąpiło np. powierzenie innej pracy niż określona w umowie o pracę na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy, dobrze jest zachować pismo skierowane do pracownika w tej sprawie.

Zdaniem Sądu Najwyższego, „do oceny, czy pracownik pracował w szczególnych warunkach, nie ma istotnego znaczenia nazwa zajmowanego przez niego stanowiska (np. mechanik samochodowy), tylko rodzaj powierzonej mu pracy” (wyrok z 24 marca 2009 r. I PK 194/08, OSNP 2010/23-24/281).

Inaczej okresy pracy w szczególnych warunkach zostały uregulowane przez ustawę o emeryturach pomostowych, która obowiązuje od 1 stycznia 2009 r. W przypadku wystawiania świadectwa pracy w zakresie prac w szczególnych warunkach za okres zatrudnienia przypadający od 1 stycznia 2009 r., w świadectwie tym powinny zostać uwzględnione wszystkie okresy zatrudnienia na stanowisku zaliczonym do stanowisk pracy w szczególnych warunkach, jeżeli pracownik był zatrudniony na tym stanowisku w pełnym wymiarze czasu pracy. Do okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach od 1 stycznia 2009 r. powinni więc Państwo zaliczyć również okresy, kiedy pracownik był czasowo oddelegowany do wykonywania innej pracy.

Podstawa prawna

  • załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282 ze zm.),
  • § 2 oraz Dział VI wykaz A załącznika nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. Nr 8, poz. 43 ze zm.),
  • art. 1 ust. 4, art. 57 oraz załącznik nr 1 do ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. Nr 237, poz. 1656 ze zm.),
  • art. 42 § 4 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Leader

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »