| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Ustalenie procedury uzyskania zgody na podnoszenie kwalifikacji przez pracownika

Ustalenie procedury uzyskania zgody na podnoszenie kwalifikacji przez pracownika

Czy możemy wprowadzić do regulaminu pracy obowiązek uzyskania pisemnej zgody pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji? Uzyskanie takiej zgody dawałoby pracownikowi prawo do zwolnień od pracy i urlopów szkoleniowych.

W regulaminie pracy można ustalić obowiązującą w firmie procedurę dotyczącą wystąpienia przez pracownika o uzyskanie zgody na podnoszenie kwalifikacji i wyrażenia bądź odmowy udzielenia takiej zgody przez pracodawcę. Takie rozwiązanie nie ogranicza uprawnień pracownika.

UZASADNIENIE

Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych należy rozumieć zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą (art. 1031 § 4 Kodeksu pracy). Istnieją zatem dwie podstawy uznania, że pracownik podnosi kwalifikacje zawodowe na podstawie przepisów Kodeksu pracy, a więc przysługują mu obowiązkowe świadczenia od pracodawcy w formie urlopu szkoleniowego i zwolnień od pracy na udział w obowiązkowych zajęciach.

Uprawnienia te przysługują pracownikom, którzy:

  • podnoszą kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy (zgodzili się na propozycję pracodawcy w tym zakresie) lub
  • podnoszą kwalifikacje zawodowe z własnej inicjatywy, ale uzyskali zgodę pracodawcy na takie podnoszenie kwalifikacji.

Przepisy nie definiują określenia „za zgodą pracodawcy”. Zatem przez art. 300 Kodeksu pracy należy w tej kwestii odwołać się do odpowiednich przepisów prawa cywilnego, które w prawie pracy można stosować posiłkowo w sprawach, które nie są uregulowane przez przepisy prawa pracy. Na tej podstawie należy przyjąć, że wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny (art. 60 Kodeksu cywilnego). Zgodę na podnoszenie kwalifikacji przez pracownika pracodawca uzewnętrznia w formie umowy szkoleniowej, gdyż, co do zasady, jest zobowiązany ją zawrzeć (art. 1034 Kodeksu pracy).

W przypadku gdy nie ma obowiązku zawarcia umowy szkoleniowej (taki obowiązek istnieje tylko wówczas, gdy pracodawca przyznaje pracownikowi dodatkowe świadczenia i chce zobowiązać pracownika do odpracowania kosztów tych świadczeń po zakończeniu nauki), o wyrażeniu lub niewyrażeniu zgody przez pracodawcę na podnoszenie przez pracownika kwalifikacji zawodowych będzie decydować jego zachowanie wobec pracownika. Udzielenie pracownikowi przez pracodawcę świadczenia należnego pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe (np. udzielenie urlopu szkoleniowego) lub przyznanie świadczenia fakultatywnego (np. pokrycie opłat za przejazd) może być ocenione jako faktyczne wyrażenie przez pracodawcę zgody na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika.

WAŻNE!

Forma wyrażenia zgody pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji przez pracowników nie jest określona w przepisach prawa pracy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »