| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy okres pracy w USA można zaliczyć do stażu pracy?

Czy okres pracy w USA można zaliczyć do stażu pracy?

Przez 4 lata byłem zatrudniony na kontrakcie w USA. W Polsce mam 17-letni staż pracy. Od 1 stycznia 2011 r. pracuję w urzędzie gminy w B. Słyszałem, że okres pracy za granicą może być wliczony do uprawnień pracowniczych, np. dodatku stażowego itp. Czy to prawda?

Tak. Zgodnie z nowym art. 86 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2009 r. nr 6, poz. 33) od 1 lutego 2011 r. istnieje możliwość zaliczenia do ogólnego stażu pracy w Polsce – od którego zależy uzyskanie lub zwiększenie wymiaru np. urlopu wypoczynkowego, nagród jubileuszowych, dodatków stażowych – również zatrudnienia za granicą.

Obecnie zarówno obywatelstwo, jak i miejsce pracy oraz płacenie składek na Fundusz Pracy nie ograniczają możliwości zaliczenia tych okresów pracy. Każde udokumentowane zajęcia za granicą na rzecz zagranicznych pracodawców wydłużają staż pracy w Polsce.

Ponadto, jak wynika ze stanowiska Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, od 1 lutego 2009 r. wszystkie okresy pracy w innych krajach mają wpływ na łączny staż pracy w Polsce bez względu na to, kiedy miały one miejsce.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK