| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Zmiana miejsca pracy pracownika w wieku przedemerytalnym

Zmiana miejsca pracy pracownika w wieku przedemerytalnym

Zatrudniamy pracownika podlegającego ochronie przedemerytalnej. Nasza firma zmienia siedzibę. Pracownik podlegający ochronie przed zwolnieniem nie zgodził się na zmianę miejsca pracy w drodze porozumienia stron. Wykonywanie pracy przez pracownika w dotychczasowym miejscu jest niemożliwe. Jak w takiej sytuacji możemy zmienić jego miejsce pracy?

Zmiana miejsca pracy jest niepotrzebna, gdy Państwa pracownik w umowie o pracę ma określone miejsce pracy jako siedzibę firmy lub pewien obszar, na którego terenie będzie mieściło się jego nowe miejsce pracy. Jeżeli natomiast zatrudniają Państwo co najmniej 20 pracowników, to miejsce pracy pracownika można zmienić za wypowiedzeniem zmieniającym. W przypadku gdy firma liczy mniej niż 20 pracowników, wręczenie wypowiedzenia zmieniającego z powodu zmiany siedziby pracodawcy będzie naruszało przepisy prawa pracy.

UZASADNIENIE

Konieczność zmiany miejsca pracy zależy od tego, jak jest ono zapisane w umowie o pracę Państwa pracownika. Jeżeli pracownik ma określone, że jego miejscem pracy jest siedziba pracodawcy, bez doprecyzowania, gdzie się ona znajduje, to zmiana tej siedziby powoduje, że nie muszą Państwo zmieniać pracownikowi miejsca pracy. Musi on wykonywać pracę każdorazowo w danej siedzibie firmy. Tak samo będzie wówczas, gdy pracownik ma określone w umowie o pracę, że jego miejscem pracy jest pewien obszar, np. województwo mazowieckie, a jego nowe miejsce pracy mieści się na terenie tego obszaru.

W przypadku gdy w umowie o pracę jako miejsce pracy pracownik ma np. określony Poznań, a nowa siedziba firmy będzie się znajdować we Wrocławiu, to jeśli nie zgadza się on na zmianę miejsca pracy za porozumieniem stron, można mu zmienić to miejsce pracy za wypowiedzeniem zmieniającym.

Pracownikowi będącemu w wieku przedemerytalnym, tj. takiemu, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, nie można wypowiedzieć umowy o pracę, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 Kodeksu pracy). Powszechny wiek emerytalny określa ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dla kobiet wynosi on 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat.

Zakaz wypowiadania umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym dotyczy również wypowiedzenia warunków takiej umowy (art. 42 w zw. z art. 39 Kodeksu pracy). Oznacza to zakaz stosowania wobec takiego pracownika tzw. wypowiedzenia zmieniającego, które umożliwia pracodawcy zmianę dotychczasowych warunków jego pracy i płacy.

Jeśli jednak pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, może wręczyć pracownikowi podlegającemu ochronie przedemerytalnej wypowiedzenie warunków pracy i płacy (art. 5 ust. 5 pkt 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników). Przyczyny niedotyczące pracownika to przede wszystkim te leżące po stronie pracodawcy. Dotyczą one m.in. niemożności dalszego zatrudniania pracownika na dotychczasowym stanowisku z powodu dokonywania zmian organizacyjnych. Taka sytuacja ma miejsce w Państwa przypadku. Jeżeli zatrudniają Państwo co najmniej 20 pracowników, mogą Państwo zmienić miejsce pracy pracownikowi w wieku przedemerytalnym za wypowiedzeniem zmieniającym. Jednak do końca okresu objętego ochroną przedemerytalną pracownikowi będzie przysługiwać prawo do zachowania dotychczasowego poziomu wynagrodzenia. Gdyby bowiem zmiana stanowiska pracy skutkowała obniżeniem dotychczasowego wynagrodzenia, pracownikowi będzie przysługiwał dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia (art. 5 ust. 6 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).

WAŻNE!

Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, może wręczyć pracownikowi w wieku przedemerytalnym wypowiedzenie zmieniające z przyczyn, które niedotyczą pracowników.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »