| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Umowa o pracę na czas określony dłuższy niż 24 miesiące

Umowa o pracę na czas określony dłuższy niż 24 miesiące

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1 listopada 2009 r. do 31 października 2011 r. u pracodawcy, którego obejmuje tzw. ustawa antykryzysowa. Czy pracodawca może z dniem 1 grudnia 2011 r. zawrzeć z tym pracownikiem kolejną umowę o pracę na czas określony na następne 2 lata, traktując, że jest to druga umowa na czas określony? Czy też będzie to już umowa na czas nieokreślony?

Zawarcie z pracownikiem umowy na czas określony będzie naruszeniem przepisów tzw. ustawy antykryzysowej, gdyż pracodawca w okresie obowiązywania ustawy wyczerpał już limit 24-miesięcznego okresu zatrudnienia. Dotyczy to także zawarcia kolejnej umowy, która przekracza ustalony w ustawie okres zatrudnienia. Ustawodawca nie wskazał jednak wprost, jakie będą następstwa przekroczenia tego limitu.

Zgodnie z ustawą z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU nr 125, poz. 1035 ze zm.) okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony między tymi samymi stronami stosunku pracy nie może przekraczać 24 miesięcy. Za kolejną umowę na czas określony uważa się umowę zawartą przed upływem 3 miesięcy od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy zawartej na czas określony (art. 13 ustawy antykryzysowej). Określając maksymalny okres zatrudnienia na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony, ustawodawca zrezygnował więc ze stosowania w tym czasie ograniczenia liczby umów o pracę na czas określony (art. 251 k.p.). Nie przewidział jednak w przepisach sankcji za przekroczenie terminu 24 miesięcy w postaci przekształcenia z mocy prawa umowy na czas określony w umowę bezterminową. Można przypuszczać, że gdyby chciał wywołać taki skutek, wprowadziłby taki przepis w ustawie, podobnie jak w art. 251 k.p., który wyraźnie wskazuje, że trzecia umowa o pracę z tym samym pracodawcą przekształca się w umowę stałą. Jednak wobec braku uregulowań w tym zakresie istnieje ryzyko, że pracownicy będą występować do sądu pracy z roszczeniem nawiązania bezterminowej umowy o pracę. Wobec tego, że zapisy ustawy antykryzysowej obowiązują do 31 grudnia 2011 r., najlepszym dla pracodawcy rozwiązaniem byłoby zawarcie z pracownikiem umowy dopiero po tym terminie. Wtedy ponownie zacznie obowiązywać art. 251 k.p., a nowa umowa z pracownikiem będzie pierwszą umową na czas określony z kodeksowej sekwencji trzech umów.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »