| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Treść świadectwa pracy

Treść świadectwa pracy

Czy w świadectwie pracy w pkt „był niezdolny do pracy przez okres ... dni” powinno się podać jedynie liczbę dni przebywania na zwolnieniu lekarskim sumarycznie, czy można podać dokładnie, kiedy była nieobecność i ile trwała? Czy należy wymieniać, że np. część z tych zwolnień była w ramach opieki nad dzieckiem? Jeśli nie trzeba wymieniać szczegółów, to czy gdzieś powinno się zaznaczyć, że jedno z tzw. L4 było na dziecko i trwało X czasu?

W świadectwie pracy pod pozycją „był niezdolny do pracy przez okres ... dni” powinna znaleźć się informacja o łącznej liczbie dni niezdolności do pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie zgodnie z art. 92 k.p. w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Do okresu nieobecności w pracy z powodu choroby nie dolicza się nieobecności związanej z opieką nad dzieckiem. W tym miejscu nie wskazuje się dat kalendarzowych nieobecności. Podaje się je w dalszej części świadectwa pracy, informującej o okresach nieskładkowych przypadających w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury i renty. Pod tą pozycją powinny się znaleźć także wskazania co do liczby dni oraz dat zwolnienia wykorzystanego w celu opieki nad dzieckiem.

O treści świadectwa pracy rozstrzyga art. 97 k.p. oraz rozporządzenie z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.). Rozporządzenie to odnosi się do liczby dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, zgodnie z art. 92 k.p., w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. W art. 92 k.p. mowa jest o chorobie lub odosobnieniu w związku z chorobą zakaźną, wypadku w drodze do pracy lub z pracy, poddaniu się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów dla dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddaniu się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów. Informacja o nieobecnościach wywołanych tymi przyczynami ma istotne znaczenie dla kolejnego pracodawcy. Na jej podstawie może on ustalić, za ile jeszcze dni w danym roku pracownikowi będzie przysługiwać wynagrodzenie i kiedy nabędzie on prawo do zasiłku chorobowego. W punkcie 4 świadectwa pracy (zgodnie ze wzorem zamieszczonym w rozporządzeniu) podaje się tylko liczbę dni nieobecności.

W rozporządzeniu zawarte są wymagania, aby w świadectwie pracy były wpisywane okresy nieskładkowe przypadające w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo, uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury i renty. W związku z tym, że okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy oraz okres pobierania zasiłku opiekuńczego zostały zaliczone do okresów nieskładkowych (na podstawie art. 7 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.), ponownie należy je wymienić w punkcie 10 świadectwa pracy. Tutaj można podać daty kalendarzowe obu rodzajów nieobecności. Okresy nieskładkowe uwzględnia się za cały okres zatrudnienia, nie zaś wyłącznie za ostatni rok.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Anna Prymakowska

Ekoconsultant sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »