| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Kontrola osobista pracowników po zakończeniu pracy

Kontrola osobista pracowników po zakończeniu pracy

Prowadzę prywatny gabinet lekarski, w którym zatrudniam 12 osób. Podejrzewałem, że kilku pracowników wynosi z gabinetu różne materiały medyczne (np. strzykawki, bandaże) oraz lekarstwa. Ustanowiłem więc regulamin pracy, w którym jest zawarte postanowienie o możliwości przeprowadzenia przeze mnie co jakiś czas kontroli pracowników po zakończeniu przez nich pracy. Zostały wskazane osoby, które mogą w moim imieniu przeprowadzać taką kontrolę, oraz jest wprowadzona zasada, że kontrolę przeprowadzają zawsze osoby tej samej płci co kontrolowany. Jednak mimo to 2 pracownice zarzuciły mi, że taka regulacja narusza ich dobra osobiste. Czy w regulaminie pracy mogłem wprowadzić możliwość takiej kontroli pracowników i czy mam prawo ją przeprowadzać?

Ustawodawca wskazuje, że w regulaminie pracy pracodawca ustala prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracowników związane z porządkiem w zakładzie pracy (art. 1041 k.p.). Przez użyty zwrot „w szczególności” wskazuje, że nie jest to wyliczenie wyczerpujące, zamykające możliwość ustalenia w regulaminie pracy również innych spraw. A zatem może powstać pytanie, czy ustalenie zawarte przez pracodawcę w regulaminie pracy, jest uprawnione i czy pracodawca – przeprowadzając takie kontrole – nie narusza dóbr osobistych pracownika w rozumieniu art. 23 k.c. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 13 kwietnia 1972 r. stosowane szeroko w ramach przepisów regulaminów pracy lub ustalonych zwyczajów przeszukiwania członków załogi w celu zapobiegania wynoszenia mienia zakładów pracy jest zgodne z prawem i nie narusza dóbr osobistych pracowników (art. 23 i 24 k.c.). Takie zachowanie jest dopuszczalne, gdy pracownicy zostali uprzedzeni o możliwości stosowania tego rodzaju kontroli w celu ochrony mienia społecznego i gdy kontrola ta jest wykonywana w porozumieniu z przedstawicielami załogi w sposób niepozostający w sprzeczności ze swym społeczno-gospodarczym przeznaczeniem lub z zasadami współżycia społecznego (I PR 153/72, OSNC 1972/10/184). W uzasadnieniu tego wyroku Sąd podkreślił, że wykonywanie kontroli w celu zapobiegania wynoszeniu mienia wchodzi w zasięg przestrzegania porządku i dyscypliny oraz podlega unormowaniu w regulaminie pracy.

Czytelnik powinien wiedzieć, że regulacje w tym zakresie zawarte w regulaminie pracy powinny być szczególnie starannie sporządzone, jasne i zrozumiałe dla wszystkich pracowników, a praktyka – pozbawiona cech indywidualnego naruszania godności i dóbr osobistych konkretnego pracownika.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »