| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Przed jakim sądem mogą dochodzić roszczeń pracownicy delegowani?

Przed jakim sądem mogą dochodzić roszczeń pracownicy delegowani?

Polski pracodawca delegujący pracownika do innego państwa powinien pamiętać, że w razie sporu ten pracownik może dochodzić roszczeń przed sądem tego państwa. Zwiększy to koszty prowadzenia sprawy.

Zasady delegowania pracowników do pracy w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej określa dyrektywa 96/71/WE (zwana dalej dyrektywą).

Jurysdykcja sądów państw członkowskich

W art. 6 dyrektywy wskazano, którego państwa sądy mają jurysdykcję w sprawach z powództwa pracownika w zakresie dochodzenia warunków zatrudnienia określonych w art. 3 dyrektywy. Natomiast artykuł 3 dyrektywy określa zakres, w jakim warunki zatrudnienia obowiązujące w państwie delegacji stosuje się do pracowników delegowanych w czasie delegacji. Przykładowo, pracownikom delegowanym należy zagwarantować w okresie delegacji co najmniej minimalne stawki wynagrodzenia wraz ze stawką za nadgodziny, jakie obowiązują w państwie delegacji (odstępstwa od stosowania minimalnych stawek wynagrodzenia wraz ze stawkami za nadgodziny, jakie obowiązują w państwie delegacji, przewiduje art. 3 ust. 2–5 dyrektywy).

Celem art. 6 dyrektywy jest zagwarantowanie przestrzegania art. 3 dyrektywy przez przyznanie pracownikowi delegowanemu prawa dochodzenia przed sądem państwa delegacji warunków zatrudnienia obowiązujących w tym państwie (w zakresie wyznaczonym w art. 3 dyrektywy). Z przepisu tego wynika również, że obok sądów państwa delegacji, pracownik może dochodzić przestrzegania tych warunków zatrudnienia również przed sądem innego państwa członkowskiego, jeżeli jurysdykcja tego sądu wynika z istniejących umów międzynarodowych dotyczących jurysdykcji.

W chwili wejścia w życie dyrektywy kwestię jurysdykcji sądów państw członkowskich, m.in. w sprawach dotyczących umowy o pracę, regulowała przede wszystkim Konwencja brukselska z 27 września 1968 r. o jurysdykcji i wykonywaniu orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i handlowych. Obecnie Konwencja brukselska została zastąpiona przez rozporządzenie 44/2001 (zwane dalej rozporządzeniem), na zasadach określonych w art. 68 tego rozporządzenia.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »