| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy pracownikom odbywającym aplikację legislacyjną przysługują urlop szkoleniowy i zwolnienia od pracy

Czy pracownikom odbywającym aplikację legislacyjną przysługują urlop szkoleniowy i zwolnienia od pracy

Pracownik zatrudniony w naszym urzędzie odbywa aplikację legislacyjną organizowaną przez Rządowe Centrum Legislacji. Przepisy dotyczące odbywania tej aplikacji nie przewidują dla pracownika urlopu szkoleniowego oraz zwolnień od pracy. Czy pracownikowi przysługuje urlop szkoleniowy i zwolnienia od pracy na podstawie przepisów Kodeksu pracy?

Pracownikowi nie przysługują na podstawie ogólnie obowiązujących przepisów urlop szkoleniowy ani zwolnienia od pracy na naukę. W jego przypadku nie stosujemy przepisów Kodeksu pracy.

UZASADNIENIE

Na aplikację legislacyjną dyrektor generalny urzędu może skierować członka korpusu służby cywilnej mającego wykształcenie prawnicze. Aplikację mogą odbywać, oprócz członków korpusu służby cywilnej, także pracownicy Rządowego Centrum Legislacji oraz innych urzędów administracji publicznej (np. Sejmu RP, Senatu RP). Aplikacja legislacyjna kończy się egzaminem składającym się z części pisemnej i ustnej. Szczegółowe zasady i tryb organizowania i odbywania aplikacji zostały określone w rozporządzeniu z 1 września 2010 r. w sprawie aplikacji legislacyjnej. Na podstawie przepisów tego rozporządzenia kierownik aplikacji wyznacza:

  • jeden dzień w tygodniu, w którym odbywają się wykłady i konwersatoria;
  • dni, w których wykłady i konwersatoria odbywają się w formie zajęć wyjazdowych – nie więcej niż 10 dni podczas trwania aplikacji.

Wykłady i konserwatoria odbywają się w wyznaczonych terminach przez okres 10 miesięcy. Ponadto aplikant bierze udział w zajęciach praktycznych, które odbywają się w wyznaczonych terminach, przez okres 12 miesięcy.

Uczestnictwo we wszystkich zajęciach jest dla aplikanta obowiązkowe. Aplikant, który opuści więcej niż 10 wykładów lub konserwatoriów, jest skreślany z listy aplikantów i nie może zostać dopuszczony do egzaminu końcowego. Bez znaczenia pozostaje przyczyna tych nieobecności.

Przepisy ustawy o służbie cywilnej nie przyznają pracownikowi oraz urzędnikowi służby cywilnej prawa do urlopu szkoleniowego ani zwolnień od pracy na czas zajęć, mimo że są one obowiązkowe. Takich uprawnień nie przyznaje również rozporządzenie w sprawie aplikacji legislacyjnej.

WAŻNE!

Przepisy dotyczące odbywania aplikacji legislacyjnej nie przyznają pracownikowi prawa do urlopu szkoleniowego i zwolnień od pracy.

W odniesieniu do członków korpusu służby cywilnej – w celu określenia wzajemnych relacji stron (dyrektora generalnego urzędu i pracownika lub urzędnika) związanych z odbywaniem aplikacji, istnieje ustawowy obowiązek zawarcia umowy określającej wzajemne prawa i obowiązki (art. 110 ustawy o służbie cywilnej).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »