| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Staż pracy a praca w gospodarstwie rolnym

Staż pracy a praca w gospodarstwie rolnym

Jeden z moich pracowników przyniósł ostatnio zaświadczenie o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym. Dodam, że w naszej firmie nie obowiązuje regulamin wynagradzania, a pracownicy otrzymują stałą stawkę miesięczną, nie wypłacamy żadnych dodatków. Czy muszę zaliczyć okres pracy w tym gospodarstwie do jego okresu pracy?

Jeżeli pracownik przyniesie zaświadczenie z urzędu gminy o zatrudnianiu w gospodarstwie rolnym, to na tej podstawie można zaliczyć mu ten okres do ogólnego stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, takie jak np. wymiar urlopu wypoczynkowego.

Okres pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym jest zaliczany do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, pod warunkiem że przepisy prawa, postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania (np. regulamin wynagradzania) przewidują wliczanie do stażu pracy okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy (art. 1 ust. 1 ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy – DzU nr 54, poz. 310). Pracy na roli nie zalicza się do stażu pracy jedynie wówczas, gdy wymienione przepisy i postanowienia płacowe zaliczają tylko okresy zatrudnienia w danym zakładzie pracy, w określonej branży albo na określonych stanowiskach lub pracy wykonywanej w szczególnych warunkach (art. 1 ust. 2 ustawy).

Oprócz wyraźnej podstawy prawnej pozwalającej na zaliczenie okresów pracy na roli do pracowniczego stażu pracy, od którego są uzależnione uprawnienia pracownicze, okresy pracy na roli powinny spełniać warunki określone w ustawie z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.

Ustawa ta pozwala zaliczyć:

  • okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie prowadzonym przez współmałżonka,
  • przypadające przed 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16. roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
  • przypadające po 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (art. 1 ust. 1 ustawy).

Ponadto, aby okresy pracy na roli mogły zostać przez pracodawcę zaliczone do stażu pracy, powinny być odpowiednio udokumentowane. Zaświadczenie stwierdzające okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym na wniosek pracownika wydaje właściwy urząd gminy (art. 3 ust. 1 ustawy). Jeśli urząd nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie takiego zaświadczenia, zawiadamia o tym na piśmie zainteresowanego pracownika (art. 3 ust. 2 ustawy). Wówczas pracownik może udowodnić okresy pracy na roli zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne (art. 3 ust. 3 ustawy).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »