| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy pozbawienie pracownika prawa do zasiłku chorobowego powoduje przerwę w niezdolności do pracy

Czy pozbawienie pracownika prawa do zasiłku chorobowego powoduje przerwę w niezdolności do pracy

Pracownik naszej firmy przebywał na zwolnieniu lekarskim od 27 lutego do 12 października br. z powodu gruźlicy. W wyniku przeprowadzonej kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika pozbawiliśmy go prawa do zasiłku chorobowego za 14 dni, od 29 września do 12 października br. Obecnie pracownik dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie na okres od 13 października do 1 listopada br. Czy za ten okres niezdolności do pracy należy mu wypłacić zasiłek chorobowy? Jak liczyć okres zasiłkowy?

Za wskazany okres niezdolności do pracy pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego. Okres zasiłkowy należy liczyć nieprzerwanie od 27 lutego 2010 r. łącznie z okresem niezdolności do pracy od 29 września do 12 października br.

UZASADNIENIE

W okresie od 29 września do 12 października br. pracownik był niezdolny do pracy, mimo że za ten okres utracił prawo do zasiłku chorobowego w wyniku kontroli zwolnienia lekarskiego. Zatem niezdolność do pracy trwa nieprzerwanie od 27 lutego do 1 listopada br.

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Okres zasiłkowy jest dłuższy i wynosi 270 dni, gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub przypada na okres ciąży.

Okres zasiłkowy, to okres, za który pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy, a także wynagrodzenie chorobowe wypłacane na podstawie art. 92 Kodeksu pracy.

Do jednego okresu zasiłkowego należy wliczać:

  • okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy – bez względu na to, czy kolejne niezdolności do pracy zostały spowodowane tą samą czy inną chorobą,
  • okresy niezdolności do pracy, między którymi wystąpiła przerwa, jeśli niezdolność do pracy przed przerwą i po przerwie została spowodowana tą samą chorobą, a przerwa nie przekroczyła 60 dni.

WAŻNE!

Jeśli kolejne zwolnienia lekarskie zostały wydane w związku z tą samą chorobą, nowy okres zasiłkowy można liczyć, gdy przerwa między zwolnieniami wynosiła co najmniej 61 dni.

Państwa pracownik jest niezdolny do pracy z powodu gruźlicy od 27 lutego do 1 listopada br. W wyniku przeprowadzonej kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego pozbawili go Państwo prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia objętego kontrolą, tj. od 29 września do 12 października br. Jednak okres, za jaki pracownik został pozbawiony prawa do wypłaty zasiłku chorobowego w związku np. z wykonywaniem w trakcie zwolnienia lekarskiego pracy zarobkowej lub wykorzystywaniem zwolnienia lekarskiego od pracy niezgodnie z jego celem, należy wliczyć do okresu zasiłkowego. Zatem w niezdolności do pracy w ogóle nie wystąpiła przerwa i nie ma podstaw do liczenia nowego okresu zasiłkowego. Za okres kolejnego zwolnienia lekarskiego, tj. od 13 października br. do 1 listopada pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego. Łącznie do 1 listopada br. wykorzysta 248 dni z przysługującego mu 270-dniowego okresu zasiłkowego.

Podstawa prawna

  • art. 8, art. 9, art. 17 ust. 1, art. 61, art. 68 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
  • art. 92 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz, Norek i Wspólnicy

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »