| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy w aktach osobowych pracownika można przechowywać kserokopię jego dokumentów stanu cywilnego

Czy w aktach osobowych pracownika można przechowywać kserokopię jego dokumentów stanu cywilnego

Zatrudnione przeze mnie osoby korzystają z przywilejów z tytułu macierzyństwa, dodatków na dzieci itp. Czy jako pracodawca mam prawo żądać od pracownika danych bądź dokumentów uwiarygodniających stan rodzinny, np. związanych ze zmianą stanu cywilnego, urodzeniem dziecka, zgonem rodzica i umieszczać je w jego aktach osobowych?

Ma Pan prawo żądać od pracowników tych danych, jeżeli ich podanie jest konieczne ze względu na korzystanie przez pracowników ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy. Kserokopii tych dokumentów nie musi Pan przechowywać w aktach osobowych pracowników. Nie ma jednak przeszkód, żeby je tam zamieścić.

UZASADNIENIE

 Prawo pracodawcy do żądania od danej osoby podania jej danych osobowych jest uzależnione od tego, czy dotyczy ono osoby ubiegającej się o zatrudnienie czy osoby już zatrudnionej. W przypadku kandydata do pracy pracodawca ma prawo żądać danych obejmujących: imię (imiona) i nazwisko, imiona rodziców, datę urodzenia, miejsce zamieszkania (adres do korespondencji), wykształcenie, przebieg dotychczasowego zatrudnienia (art. 221 § 1 Kodeksu pracy).

Jeśli chodzi o osoby już zatrudnione, uprawnienie pracodawcy do żądania danych osobowych jest szersze, ponieważ dotyczy osób będących w stosunku pracy z tym pracodawcą. Wówczas odmowa ujawnienia przez pracownika danych, których może żądać pracodawca, stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych. Pracownik może zostać z tego powodu ukarany karą porządkową lub w szczególnych przypadkach, np. kiedy odmawia podania podstawowych danych osobowych, jak miejsce zamieszkania, wykształcenie itp., może zostać zwolniony z pracy (za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia).

WAŻNE!

Odmowa przez pracownika podania danych osobowych, których ma prawo żądać od niego pracodawca, jest naruszeniem obowiązków pracowniczych i może być podstawą do ukarania pracownika.

Autor:

prawnik, doktorant na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »