| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy w związku ze zmianą regulaminu wynagradzania można wypowiedzieć warunki płacy pracownikom chronionym

Czy w związku ze zmianą regulaminu wynagradzania można wypowiedzieć warunki płacy pracownikom chronionym

Ze względu na trudną sytuację w zakładzie, w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi zmieniliśmy regulamin wynagradzania, włączając 80% dodatku stażowego do płacy zasadniczej. Jesteśmy na etapie przygotowywania wypowiedzeń zmieniających wszystkim pracownikom zakładu. Czy możemy doręczyć wypowiedzenia również działaczom związkowym podlegającym ochronie? Czy można wypowiedzieć warunki płacowe osobom będącym na zwolnieniach lekarskich?

Będą Państwo mogli wypowiedzieć warunki płacy również osobom podlegającym szczególnej ochronie, tj. działaczom związkowym oraz osobom przebywającym na zwolnieniach lekarskich lub nieobecnym w pracy z innych powodów.

UZASADNIENIE

Postanowienia zawarte w nowym regulaminie wynagradzania są mniej korzystne dla pracowników niż dotychczasowe, dlatego należy je wprowadzić w drodze wypowiedzeń zmieniających (art. 24113 w związku z art. 772 § 5 Kodeksu pracy). Wypowiedzenia te należy złożyć wszystkim pracownikom, w tym także działaczom związkowym i pracownikom nieobecnym z powodu choroby.

PRZYKŁAD

W regulaminie wynagradzania został wprowadzony zapis, że pracownikom przysługują w roku dodatkowe 3 dni płatnego urlopu wypoczynkowego. Po dwóch latach dyrektor zakładu w porozumieniu z zakładową organizacją związkową usunął z regulaminu to postanowienie. W związku z tym od początku roku pracownicy otrzymywali 20 lub 26 dni urlopu. Dyrektor nie wręczył pracownikom wypowiedzeń zmieniających ani porozumień zmieniających. Działanie zakładu nie było zgodne z prawem, mimo że sprawa urlopów została uregulowana zgodnie z Kodeksem pracy. Aby uchylić korzystniejsze postanowienia regulaminu wynagradzania, należało wręczyć pracownikom wypowiedzenia zmieniające lub podpisać porozumienia zmieniające.

Do regulaminu wynagradzania stosuje się art. 24113 Kodeksu pracy (art. 772 § 5 k.p). Zgodnie z tym przepisem, w przypadku zmiany regulaminu wynagradzania nie stosuje się przepisów ograniczających dopuszczalność wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Można zatem pogorszyć warunki zatrudnienia również pracownikom podlegającym ochronie, jeżeli jest to spowodowane zmianą regulaminu wynagradzania. Dotyczy to również innych sytuacji, które ograniczają możliwość złożenia pracownikom wypowiedzenia zmieniającego.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »