| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy można zamienić karę nagany na karę upomnienia

Czy można zamienić karę nagany na karę upomnienia

Ukaraliśmy pracownika karą nagany za nietrzeźwość w pracy. Pracownik złożył sprzeciw od tej kary, argumentując swój stan nietrzeźwości koniecznością wypicia lampki wina na obiedzie z kontrahentem. Związek zawodowy stanął w obronie pracownika. Czy w takiej sytuacji zamiast nagany możemy dać pracownikowi upomnienie?

Mogą Państwo podjąć decyzję o uchyleniu pracownikowi kary porządkowej nagany i nałożeniu w zamian kary upomnienia. Nie ma też przeszkód, aby uwzględnili Państwo sprzeciw pracownika w całości.

UZASADNIENIE

W omawianej sytuacji do Państwa uznania należy, czy uchylić karę w ogóle, czy zastąpić ją karą łagodniejszą. Mają Państwo bowiem prawo odstąpić całkowicie od ukarania pracownika (art. 112 § 1 Kodeksu pracy). Mogą też Państwo zastąpić karę nagany upomnieniem. Zmiana kary nagany na upomnienie jest możliwa ze względu na to, że upomnienie jest karą łagodniejszą, o lżejszej dolegliwości niż kara nagany. Kara porządkowa nagany jest karą mającą większy ciężar gatunkowy. Stosuje się ją zazwyczaj w sytuacjach nieprzestrzegania porządku w pracy większej wagi. Natomiast zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 1 lipca 1999 r. (I PKN 86/99, OSNP 2000/18/683) wymierzenie kary upomnienia jest uzasadnione nawet w przypadku niewielkiego stopnia winy.

Nie można zastąpić kary upomnienia karą nagany lub karą pieniężną. Nie można także zastąpić kary upomnienia czy kary nagany karą pieniężną. Nastąpiłoby wówczas zaostrzenie rodzaju kary porządkowej.

Zagrożenie

Pracodawca nie może zaostrzyć kary porządkowej w wyniku odwołania się pracownika od tej kary.

W przypadku zastąpienia kary nagany karą upomnienia pracownik traci możliwość złożenia sprzeciwu do pracodawcy od tej złagodzonej kary, tj. upomnienia do pracodawcy. Może jednak, jeżeli nie zgadza się z decyzją pracodawcy o złagodzeniu kary, wnieść sprzeciw do sądu pracy w ciągu 14 dni od zawiadomienia o zmianie kary (art. 112 Kodeksu pracy).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza - Bezpiecznie i pewnie prowadzimy do celu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »