| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy w aktach osobowych pracowników można przechowywać notatki służbowe

Czy w aktach osobowych pracowników można przechowywać notatki służbowe

Pracodawca, na okoliczność pewnych zdarzeń związanych z przebiegiem pracy pracowników, sporządza notatki służbowe lub prosi innych pracowników o ich sporządzenie. Czy tego rodzaju notatki można zamieszczać w aktach osobowych pracowników?

Jeżeli notatka służbowa jest związana z wymierzeniem pracownikowi kary porządkowej, należy ją usunąć z akt osobowych pracownika wraz z usunięciem zawiadomienia o udzieleniu takiej kary. Zawiadomienie o wymierzeniu pracownikowi kary porządkowej należy usunąć z jego akt osobowych po roku nienagannej pracy (art. 113 Kodeksu pracy), jak również w razie uwzględnienia przez pracodawcę sprzeciwu pracownika od kary porządkowej oraz wydania przez sąd pracy orzeczenia o uchyleniu kary (art. 112 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracodawca udzielił pracownikowi kary upomnienia za spóźnienie się do pracy. Na tę okoliczność została sporządzona notatka służbowa, do której pracodawca odwołał się w zawiadomieniu o wymierzeniu pracownikowi kary upomnienia. Odpis zawiadomienia o udzieleniu kary porządkowej pracodawca musi usunąć z akt osobowych pracownika po roku jego nienagannej pracy. Ponieważ notatka dotycząca spóźnienia się pracownika jest ściśle związana z nałożoną karą, to wraz z kopią informującą pracownika o nałożeniu kary stanowi komplet dokumentacji i wówczas również powinna zostać usunięta z akt osobowych pracownika.

Podstawa prawna

  • § 6 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286 ze zm.),
  • art. 94 pkt 9a, art. 112, art. 113 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Sporządzenie i złożenie do akt osobowych pracownika notatki o jego zachowaniu, będące wynikiem ustalenia przyczyn powstania konfliktu pomiędzy pracownikami, nie może być uznane za bezprawne naruszenie dobra osobistego pracownika. (Wyrok Sądu Najwyższego z 2 czerwca 2002 r., I PKN 249/01, OSNP 2004/7/118)
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK