| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy w aktach osobowych pracowników można przechowywać notatki służbowe

Czy w aktach osobowych pracowników można przechowywać notatki służbowe

Pracodawca, na okoliczność pewnych zdarzeń związanych z przebiegiem pracy pracowników, sporządza notatki służbowe lub prosi innych pracowników o ich sporządzenie. Czy tego rodzaju notatki można zamieszczać w aktach osobowych pracowników?

Jeżeli notatka służbowa jest związana z wymierzeniem pracownikowi kary porządkowej, należy ją usunąć z akt osobowych pracownika wraz z usunięciem zawiadomienia o udzieleniu takiej kary. Zawiadomienie o wymierzeniu pracownikowi kary porządkowej należy usunąć z jego akt osobowych po roku nienagannej pracy (art. 113 Kodeksu pracy), jak również w razie uwzględnienia przez pracodawcę sprzeciwu pracownika od kary porządkowej oraz wydania przez sąd pracy orzeczenia o uchyleniu kary (art. 112 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracodawca udzielił pracownikowi kary upomnienia za spóźnienie się do pracy. Na tę okoliczność została sporządzona notatka służbowa, do której pracodawca odwołał się w zawiadomieniu o wymierzeniu pracownikowi kary upomnienia. Odpis zawiadomienia o udzieleniu kary porządkowej pracodawca musi usunąć z akt osobowych pracownika po roku jego nienagannej pracy. Ponieważ notatka dotycząca spóźnienia się pracownika jest ściśle związana z nałożoną karą, to wraz z kopią informującą pracownika o nałożeniu kary stanowi komplet dokumentacji i wówczas również powinna zostać usunięta z akt osobowych pracownika.

Podstawa prawna

  • § 6 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286 ze zm.),
  • art. 94 pkt 9a, art. 112, art. 113 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Sporządzenie i złożenie do akt osobowych pracownika notatki o jego zachowaniu, będące wynikiem ustalenia przyczyn powstania konfliktu pomiędzy pracownikami, nie może być uznane za bezprawne naruszenie dobra osobistego pracownika. (Wyrok Sądu Najwyższego z 2 czerwca 2002 r., I PKN 249/01, OSNP 2004/7/118)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK