| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jakim przepisom podlegają kierowcy zatrudnieni w jednostce samorządowej

Jakim przepisom podlegają kierowcy zatrudnieni w jednostce samorządowej

Jestem kierownikiem ośrodka pomocy społecznej. Zatrudniamy w naszej jednostce kilku kierowców. Czy w ich przypadku w zakresie czasu pracy ma zastosowanie ustawa o pracownikach samorządowych, Kodeks pracy czy ustawa o czasie pracy kierowców? Nie wiemy bowiem, na podstawie jakich przepisów rozliczać kierowcom pracę w godzinach nadliczbowych.

PRZYKŁAD

Pracownik samorządowy pracował 2 godziny w sobotę. Poprosił pracodawcę o udzielenie w zamian czasu wolnego. W takim przypadku pracodawca udziela mu 2 godzin wolnego. W przypadku pracowników, którzy nie podlegają przepisom ustawy o pracownikach samorządowych, tylko Kodeksowi pracy, za 2 godziny pracy w sobotę przysługuje cały dzień wolny do odbioru.

Natomiast pracownikom samorządowym, na takich samych zasadach jak pozostałym pracownikom, przysługuje rekompensata za pracę w niedzielę i święto.

Należy przyjąć, że ustawa o czasie pracy kierowców powinna być stosowana w przypadku kierowców będących pracownikami samorządowymi również odnośnie do godzin nadliczbowych. Na podstawie ustawy o czasie pracy kierowców, za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje im taka sama rekompensata, jak pracownikom, do których stosuje się przepisy Kodeksu pracy. Kierowcom będzie zatem przysługiwał za pracę w godzinach nadliczbowych odbiór czasu wolnego w stosunku:

  • 1 godzina za 1 godzinę (w przypadku wniosku pracownika),
  • 1 godzina za 1,5 godziny (w przypadku braku wniosku pracownika)

albo dodatki w wysokości 50% lub 100% wynagrodzenia. W przypadku pracy nadliczbowej w sobotę (dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy) kierowcom będzie przysługiwał odbiór całego dnia wolnego bez względu na liczbę godzin przepracowanych w ten dzień.

Można również spotkać się ze stanowiskiem, że w przypadku kierowców, w zakresie rozliczania godzin nadliczbowych, stosujemy przepisy ustawy o pracownikach samorządowych. Z poglądem tym nie zgadza się jednak większość specjalistów prawa pracy.

Podstawa prawna

  • art. 1, art. 6, art. 20 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. Nr 92, poz. 879 ze zm.),
  • art. 42, art. 43 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458),
  • art. 151–1512, art. 15111 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

prawnik legislator, specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Zaremba

Trener, facylitator, coach, właściciel firmy szkoleniowej Media Plus. Współzałożyciel Akademii Facylitacji, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Facylitatorów (IAF). Ukończyła studia podyplomowe w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania L. Koźmińskiego w Warszawie w specjalności Szkolenie i rozwój. Doświadczony trener w zakresie zarządzania ludźmi, obsługi klienta i sprzedaży oraz prowadzenia szkoleń. Jest też twórcą autorskich programów dla studiów podyplomowych uczelni wyższych, oraz autorem gier rozwojowych. Jest członkiem grupy doradczej do spraw CSR przy Ministerstwie Rozwoju. Od lat wykorzystuje metody i techniki facylitacyjne w kontekście rozwoju ludzi i organizacji. Przeszkolona przez ICA-UK, ostatnio specjalizuje się w metodach pracy grupowej Technology of Participation

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK