| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Kiedy urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi po odbytym egzaminie

Kiedy urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi po odbytym egzaminie

Skierowaliśmy pracownika na studia zaoczne 2 lata temu. Pracownik będzie zdawał w sierpniu (w niedzielę) egzamin, który przełożył z sesji letniej. Wystąpił do nas o udzielenie urlopu szkoleniowego w poniedziałek po egzaminie. Czy pracownikowi przysługuje obecnie urlop szkoleniowy, jeżeli dotychczasowe przepisy dotyczące szkoleń zostały uchylone, a nowe regulacje nie przewidują urlopu szkoleniowego na przystąpienie do egzaminu na studiach zaocznych? Jeśli pracownikowi przysługuje urlop szkoleniowy, to czy można go udzielić w dniu przypadającym po egzaminie? Pracownik poprosił o urlop szkoleniowy na dzień po egzaminie, ponieważ studiuje w Gdańsku, a mieszka i pracuje w Radomiu i ze względu na termin egzaminu nie mógłby dotrzeć na czas do pracy w poniedziałek.

Na podstawie nowych przepisów pracownik nie miałby natomiast prawa do urlopu szkoleniowego na przystąpienie do egzaminu na studiach zaocznych (art. 1032 Kodeksu pracy). Nowe przepisy nie przewidują bowiem przyznawania pracownikom urlopów szkoleniowych w takich przypadkach. Pracownik odbywający naukę z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą ma jedynie, na podstawie nowych przepisów, prawo do 21 dni urlopu szkoleniowego w ostatnim roku studiów na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego (art. 1032 § 1 pkt 4 Kodeksu pracy). Pracownikowi nie przysługiwałoby również, zgodnie z nowymi regulacjami, prawo do płatnego zwolnienia od pracy w związku z przystąpieniem do egzaminu na studiach.

Urlopu szkoleniowego, zarówno zgodnie z nowymi, jak i dotychczasowymi regulacjami, udziela się pracownikowi jedynie na dni robocze (art. 1032 § 2 Kodeksu pracy). Zatem jeżeli egzamin zaplanowany jest na niedzielę, która jest dla pracownika dniem wolnym od pracy, to na ten dzień urlop szkoleniowy mu nie przysługuje. Nie ma jednak przeszkód, aby pracownik skorzystał z urlopu szkoleniowego w dniu przypadającym po egzaminie. Jednak muszą istnieć uzasadnione powody do udzielenia w takim dniu urlopu szkoleniowego. Urlop szkoleniowy jest bowiem urlopem celowościowym. Takim powodem może być, tak jak w omawianej sytuacji, brak możliwości dotarcia pracownika na czas do pracy następnego dnia po egzaminie. Również w sytuacji, kiedy pracownik wróci po egzaminie i nie będzie miał możliwości wypoczynku przed podjęciem pracy, może skorzystać z urlopu szkoleniowego w dniu przypadającym po egzaminie.

PRZYKŁAD

Pracownik, który ma prawo do urlopu szkoleniowego na przystąpienie do egzaminu na studiach zaocznych, ma egzamin w niedzielę. Pracownik studiuje w Szczecinie, a mieszka i pracuje w Grodzisku Mazowieckim. Po egzaminie w niedzielę pracownik może dojechać do domu najwcześniej w poniedziałek rano. Pracuje on od poniedziałku do piątku w godz. 7.00–15.00. W takim przypadku pracownik może skorzystać z urlopu szkoleniowego w poniedziałek po egzaminie.

Podstawa prawna

  • uchylony § 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472 ze zm.),
  • art. 1031–1036 Kodeksu pracy,
  • art. 3 ustawy z 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 105, poz. 655).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Dybka

Aplikant adwokacki, specjalista w dziedzinie prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »