| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak szkolić pracowników na nowych zasadach

Jak szkolić pracowników na nowych zasadach

Od 16 lipca 2010 r.obowiązują nowe przepisy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracowników. Dotycząca tego zagadnienia nowelizacja Kodeksu pracy została podpisana przez Marszałka Sejmu pełniącego obowiązki Prezydenta 8 czerwca 2010 r.

Zmiany w obligatoryjnych urlopach szkoleniowych
Sposób udzielania urlopów szkoleniowych

Urlopów szkoleniowych, zarówno zgodnie ze starymi, jak i nowymi przepisami udzielamy wyłącznie na dni robocze według rozkładu czasu pracy danej osoby, nawet jeśli we wniosku prosi ona o urlop szkoleniowy od... do..., a w tym przedziale mieszczą się dni, które nie są dla pracownika dniami roboczymi zgodnie z jego haromonogramem, oraz soboty i niedziele.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony na pół etatu, po 8 godzin w poniedziałki i wtorki oraz po 4 godziny w środy. Zakładamy, że zgłosi wniosek o udzielenie 6 dni urlopu szkoleniowego na przystąpienie do egzaminu eksternistycznego, od 6 do 11 sierpnia 2010 r. W tym okresie pracodawca może mu udzielić jedynie trzech dni urlopu szkoleniowego, ponieważ:

  • piątek 6 sierpnia 2010 r. – jest dla pracownika dniem wolnym na podstawie harmonogramu,
  • sobota i niedziela 7 i 8 sierpnia 2010 r. również nie są jego dniami pracy.

Urlopu szkoleniowego nadal nie należy udzielać na godziny, lecz na dni pracy. Nowelizacja Kodeksu pracy nie odsyła bowiem w zakresie udzielania urlopu szkoleniowego do przepisów dotyczących urlopów wypoczynkowych. Zatem 1 dzień urlopu szkoleniowego nie odpowiada 8 godzinom pracy tak jak urlop wypoczynkowy. Pracownik wykorzysta więc 1 dzień urlopu szkoleniowego bez względu na liczbę godzin pracy, jaką ma do przepracowania w danym dniu.

Zarówno na gruncie starych, jak i nowych regulacji istnieją wątpliwości, czy pracodawca może w ogóle odmówić udzielania urlopu szkoleniowego na wniosek pracownika kształcącego się z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. Albo czy ma prawo odmówić przyznania urlopu szkoleniowego w terminie wskazanym we wniosku przez pracownika. Poprzednie i nowe przepisy milczą na ten temat. Jednak do urlopów szkoleniowych nie wolno bezpośrednio stosować przepisów Kodeksu pracy o planowaniu i udzielaniu urlopów wypoczynkowych. Ponadto nowelizacja posługuje się nakazowym zwrotem „urlop szkoleniowy przysługuje”. Jednak z drugiej strony urlopu szkoleniowego, tak jak każdego innego urlopu, udziela pracodawca.

Biorąc pod uwagę, że pracodawca wprawdzie udziela pracownikowi urlopu szkoleniowego, ale jego postępowanie ogranicza się wyłącznie do przyznania urlopu i to w terminie podanym we wniosku, odmowa jest dopuszczalna wyjątkowo – na pewno nie ze względu na zwykłe bieżące potrzeby firmy, lecz ze szczególnie uzasadnionych powodów, np. konieczności ratowania majątku zakładu przed powodzią czy naprawienia maszyny, bez której nie ruszy praca w przedsiębiorstwie, jeśli tylko ta właśnie osoba zna się na tym.

PRZYKŁAD

Załóżmy, że pracownik zatrudniony jako handlowiec złożył wniosek o 5 dni urlopu szkoleniowego od poniedziałku 6 września 2010 r. do piątku 10 września 2010 r. w celu przygotowania się do pracy dyplomowej oraz przygotowania i przystąpienia do egzaminu dyplomowego, który ma się odbyć w sobotę 11 września 2010 r. Prezes spółki zgodził się dać mu tylko 4 dni urlopu szkoleniowego od 7 do 10 września 2010 r., ponieważ dwóch przedstawicieli handlowych będzie na zwolnieniach lekarskich. Postępowanie prezesa jest nieprawidłowe. Zwiększone absencje chorobowe pracowników wpisują się w standardowe ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej i na pewno nie da się ich zakwalifikować do nadzwyczajnych okoliczności usprawiedliwiających brak zgody pracodawcy na urlop szkoleniowy albo na udzielenie go w konkretnym dniu.

Pracodawca ma prawo odmówić udzielenia pracownikowi urlopu szkoleniowego ubiegającemu się o urlop szkoleniowy bezpośrednio po długiej chorobie trwającej ponad 30 dni (wyrok SN z 28 października 2009 r., II PK 123/09). Urlop szkoleniowy jest rodzajem zwolnienia od pracy. Pracodawca może posłać pracownika na ten urlop dopiero po dopuszczeniu go do pracy, co jest możliwe po przyniesieniu przez niego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku. Dlatego zanim pracodawca udzieli w takiej sytuacji urlopu szkoleniowego, najpierw kieruje zatrudnionego na kontrolne badania lekarskie (art. 229 § 2 i 4 Kodeksu pracy).

Zakładowi wolno natomiast odrzucić wniosek o urlop szkoleniowy, gdy wykorzystanie urlopu w żądanym terminie nie ma żadnego związku przyczynowo-skutkowego z celem tego urlopu.

PRZYKŁAD

Przyjmujemy, że pracownica złożyła wniosek o 6 dni urlopu szkoleniowego w terminie od 23 do 30 września 2010 r. na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, podczas gdy egzamin ma zostać przeprowadzony w czerwcu 2011 r. W tej sytuacji pracodawca ma prawo odmówić udzielenia urlopu szkoleniowego we wskazanym terminie, ponieważ mijałoby się to z celem tego urlopu. Oczywiste jest bowiem, że zatrudniona nie wykorzysta urlopu szkoleniowego zgodnie z jego przeznaczeniem (na naukę do egzaminu). We wrześniu 2010 r. dopiero zacznie się rok szkolny, podczas którego będzie ona nabywała wiedzę potrzebną do zdania tego egzaminu.

Pracodawca może również odmówić udzielenia urlopu szkoleniowego, jeśli pracownik nie potwierdzi stosownymi dokumentami celu, dla którego bierze wolne, np. faktu przystąpienia do egzaminu, odbycia obowiązkowych zajęć. Przyjmuje się bowiem, że skoro urlop szkoleniowy ma charakter celowy – pracodawca ma prawo domagać się przedstawienia dokumentów poświadczających naukę, np. poświadczonych przez uczelnię bądź instytucję szkoleniową:

  • zaświadczenia o udziale w nauce, m.in. o statusie studenta, kursanta, uczestnika seminarium itd.,
  • planu i terminarza egzaminów,
  • zaświadczenia o uczestnictwie w danym egzaminie,
  • indeksu z ocenami zaliczającymi konkretny semestr czy egzamin,
  • podpisanego przez wykładowcę oświadczenia o przystąpieniu pracownika do egzaminu.

Gdy zatrudniony odmawia udostępnienia takich dokumentów, uzasadnia to odmowę udzielenia mu urlopu szkoleniowego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK