| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy usprawiedliwić nieobecność w pracy pracownika – członka ochotniczej straży pożarnej

Czy usprawiedliwić nieobecność w pracy pracownika – członka ochotniczej straży pożarnej

Nasz pracownik nie stawił się w pracy. Należy on do ochotniczej straży pożarnej i uczestniczył w pracach, które strażacy wykonywali w związku z powodzią. Czy powinniśmy usprawiedliwić tę nieobecność i wypłacić mu wynagrodzenie?

Powinni Państwo usprawiedliwić nieobecność pracownika w pracy z powodu uczestniczenia w akcji ratowniczej. Natomiast to, czy powinni Państwo wypłacić mu za ten okres wynagrodzenie, zależy od wewnętrznych przepisów zakładowych.

UZASADNIENIE

Pracodawca powinien usprawiedliwić nieobecność pracownika w pracy będącego członkiem ochotniczej straży pożarnej – przez czas niezbędny do uczestniczenia w działaniach ratowniczych i do wypoczynku koniecznego po ich zakończeniu, a także – w wymiarze nieprzekraczającym łącznie 6 dni w ciągu roku kalendarzowego – na szkolenie pożarnicze (§ 11 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy).

WAŻNE!

Nieobecność w pracy pracownika będącego członkiem ochotniczej straży pożarnej z powodu działań ratowniczych na skutek powodzi jest nieobecnością usprawiedliwioną.

Należy przy tym zaznaczyć, że zwolnienie pracownika od pracy w razie konieczności udziału w akcji ratowniczej następuje w trybie przyjętym przez służbę ratowniczą odpowiednią do organizowania takich akcji. Natomiast czas koniecznego wypoczynku pracownika po zakończeniu akcji ratowniczej ustala osoba, która kierowała taką akcją.

Za czas nieobecności pracownika – członka OSP, spowodowanej akcją ratowniczą, nie należy się wynagrodzenie, chyba że przepisy wewnętrzne obowiązujące w zakładzie pracy stanowią inaczej. Wszystko zależy więc od regulaminu wynagradzania, a w małych podmiotach, które takiego regulaminu nie tworzą – od woli pracodawcy.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »