| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy

Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy

Pracodawca rozwiązał z Januszem Z. umowę o pracę za wypowiedzeniem 31 października 2009 r. Na skutek zaniedbania pracownicy działu kadr świadectwo pracy zostało doręczone 23 lutego 2010 r. Czy w takiej sytuacji Janusz Z. może domagać się odszkodowania, a jeśli tak, to od kogo i w jakiej wysokości?

Tak, w razie niewydania w terminie świadectwa pracy pracownik ma prawo dochodzić odszkodowania od pracodawcy.

Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy niezwłocznie (art. 97 § 1 k.p.). Termin „niezwłocznie” (czyli „bez zbędnej zwłoki”) oznacza, że pracodawca ma dołożyć wszelkich starań, aby pracownik otrzymał świadectwo pracy w najszybszym, obiektywnie możliwym terminie. Jest to zrozumiałe w sytuacji, gdy chodzi o podstawowy dokument potwierdzający okres zatrudnienia, jego charakter i sposób ustania stosunku pracy, zawierający wiele istotnych z punktu widzenia pracownika i kolejnego pracodawcy informacji, przydatnych do poszukiwania nowego zatrudnienia. Z pewnością opóźnienie niemal 4-miesięczne, spowodowane błędem pracownicy, która działa w imieniu i na rzecz pracodawcy, uzasadnia stwierdzenie, że wydanie świadectwa nie nastąpiło niezwłocznie.

Pracownik ma prawo dochodzenia od pracodawcy naprawienia szkody wywołanej niewydaniem w terminie świadectwa pracy lub wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy (art. 99 k.p.). Odszkodowanie to przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres, w którym pracownik pozostawał bez pracy z tego powodu, nie więcej jednak niż w wysokości wynagrodzenia za 6 tygodni. Powyższe wskazuje, że odszkodowanie ma służyć naprawieniu szkody wynikającej wyłącznie z utraty pracy lub odmowy nawiązania nowego stosunku pracy, jeśli te zdarzenia zostały spowodowane brakiem świadectwa pracy.

Sformułowanie „naprawienie szkody” oznacza, że w celu otrzymania odszkodowania na podstawie art. 99 k.p. pracownik musi przed sądem pracy udowodnić:

  • naruszenie przepisów (niewydanie w terminie lub wydanie niewłaściwego świadectwa pracy),
  • wysokość szkody,
  • związek przyczynowy między naruszeniem przepisów a szkodą.

Jest to sytuacja z gruntu odmienna niż w przypadku odszkodowań za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę. Przy rozwiązaniu umowy odszkodowanie ma wysokość zryczałtowaną, liczoną jako krotność wynagrodzenia, zależną od długości okresu wypowiedzenia. Odszkodowanie to jest zupełnie oderwane od faktu i wysokości szkody poniesionej przez pracownika.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK