| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Nagranie rozmowy jako dowód w sprawie pracowniczej

Nagranie rozmowy jako dowód w sprawie pracowniczej

Wypowiedziałem pracownikowi umowę o pracę. Od tej decyzji odwołał się do sądu pracy. Jednym z powołanych przez niego dowodów jest nagranie rozmowy za pomocą telefonu komórkowego. Czy sąd może dopuścić ten dowód, nawet w sytuacji gdy nie wiedziałem, że rozmowa jest nagrywana?

Tak, sąd pracy może dopuścić dowód z nagrania uzyskanego wbrew woli i wiedzy rozmówcy.

Sąd może dopuścić dowód z filmu, telewizji, fotokopii, fotografii, planów, rysunków oraz płyt lub taśm dźwiękowych i innych przyrządów utrwalających albo przenoszących obrazy lub dźwięki (art. 308 § 1 k.p.c.). Nie oznacza to jednak, że w każdym wypadku sąd dopuści tego rodzaju dowód zgłoszony przez jedną ze stron procesu. Osoba, która uczestniczyła w rozmowie i została potajemnie nagrana, może podnosić, że gromadzenie materiału dowodowego w procesie i prezentowanie go przez stronę nie powinno odbywać się z naruszeniem zasad współżycia społecznego. W szczególności osoba ta może powoływać się na okoliczność, że w ten sposób naruszono jej dobra osobiste w postaci prawa do swobody wypowiedzi, wyboru rozmówcy i tajemnicy komunikowania się, które są chronione przez art. 23 k.c.

W pewnych jednak wypadkach działanie naruszające dobra osobiste nie uważa się za bezprawne. Dzieje się tak m.in. wtedy, gdy strona zgłaszająca tego rodzaju dowód działa w ochronie uzasadnionego interesu. Nawiązując do tej ostatniej okoliczności, należy zauważyć, że dopuszczalność wprowadzenia dowodów, o których mowa w art. 308 § 1 k.p.c., będzie zależeć od intencji osoby, która zdecydowała się nagrać potajemnie rozmowę bez zgody i wiedzy drugiej osoby. Sądy pracy dopuszczają ww. dowody zgłaszane przez pracowników głównie z tego powodu, że pracownik jest słabszą stroną stosunku pracy i ma niejednokrotnie ograniczone możliwości udowodnienia swoich racji przed sądem. W pierwszej kolejności sąd bada więc, czy pracownik zgłaszający dowód z potajemnego nagrania nie miał innych możliwości, aby wykazać słuszność swoich twierdzeń, oraz czy rozmowa nie została zmanipulowana przez nagrywającego, np. przez zadawanie prowokacyjnych pytań.

Dopuszczenie dowodu z nagrania uzyskanego za pomocą przyrządów utrwalających albo przenoszących obrazy lub dźwięki w procesie sądowym nie oznacza, że osoba, która sprzeciwia się wprowadzeniu tego dowodu do procesu, pozbawiona jest możliwości obalenia jego wiarygodności. Dowód z nagrania potajemnego sąd przeprowadza, stosując odpowiednie przepisy o dowodzie z oględzin oraz o dowodzie z dokumentów (art. 308 §2 k.p.c.). Można więc kwestionować nie tylko autentyczność tego dowodu, ale również podnosić, że nagrana rozmowa jest złej jakości i na jej podstawie nie można czynić jakichkolwiek ustaleń faktycznych w rozpatrywanej przez sąd sprawie.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

mgr inż. Adam Górski

Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »