| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy można zwolnić dyscyplinarnie pracownika za przewinienie, za które został wcześniej ukarany karą porządkową

Czy można zwolnić dyscyplinarnie pracownika za przewinienie, za które został wcześniej ukarany karą porządkową

Ukaraliśmy pracownika karą nagany za przebywanie w pracy w stanie nietrzeźwości. Na drugi dzień pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie. Zostawił niezałatwioną terminową sprawę. Czy w takiej sytuacji możemy zwolnić pracownika dyscyplinarnie z tego samego powodu, za który został ukarany karą nagany?

 Tak, stan nietrzeźwości pracownika jest dostatecznym powodem, aby mogli Państwo rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia, niezależnie od zastosowanej wcześniej kary porządkowej.

UZASADNIENIE

49,00 złKodeks pracy 2014 z komentarzem

 W przedstawionej sytuacji nie dojdzie do naruszenia przepisów, jeżeli zwolnią Państwo dyscyplinarnie pracownika ukaranego wcześniej karą nagany. Zastosowanie wobec pracownika kary nagany z powodu jego nietrzeźwości nie wyklucza możliwości rozwiązania z nim umowy o pracę w trybie natychmiastowym z winy pracownika. Przedstawiona sytuacja może być zakwalifikowana jako ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). Stan nietrzeźwości pracownika dezorganizuje pracę i zagraża porządkowi pracy, uzasadnia więc natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika.

Za naruszenie tych samych obowiązków pracowniczych nie mogliby Państwo nałożyć na pracownika dwóch kar porządkowych, np. kary upomnienia i kary pieniężnej. Natomiast rozwiązanie umowy o pracę nie jest karą porządkową, lecz sposobem rozwiązania istniejącego stosunku pracy. W praktyce dość często zwolnienie dyscyplinarne jest poprzedzone wcześniejszym stosowaniem kar porządkowych za naruszanie obowiązków pracowniczych.

PRZYKŁAD

Pracownik pracujący na dwie zmiany w magazynie części zamiennych często spóźniał się do pracy. Powodowało to konieczność przedłużania godzin pracy innego pracownika, aby zapewnić ciągłość pracy magazynu. Nakładane kary porządkowe nie odnosiły żadnego skutku. Zakład wypowiedział umowę pracownikowi z powodu nagminnego spóźniania się do pracy, co powodowało dezorganizację pracy magazynu. Od decyzji zakładu pracownik odwołał się do sądu pracy. Po rozpatrzeniu sprawy sąd nie uwzględnił odwołania pracownika i nie przywrócił go do pracy.

Pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie pracownika nawet wówczas, gdy nie był on wcześniej ukarany karą porządkową.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na stanowisku mechanika bezpodstawnie odmówił polecenia dotyczącego konieczności wykonywania pracy w odzieży roboczej wydanej mu przez zakład. Na drugi dzień pracownik otrzymał „dyscyplinarkę” za bezzasadną odmowę wykonania polecenia służbowego, mimo że wcześniej nie był karany karami porządkowymi. Takie postępowanie pracodawcy nie narusza przepisów prawa pracy.

Należy pamiętać, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy (art. 52 § 2 Kodeksu pracy). W przypadku Państwa pracownika termin ten liczymy od dnia, w którym znajdował się w pracy w stanie nietrzeźwości.

Kwestia przestrzegania trzeźwości pracowników powinna być szczegółowo uregulowana w regulaminie pracy, gdzie postanowienia regulaminu należy dostosować do specyfiki konkretnej firmy. Rozwiązanie umowy w trybie dyscyplinarnym może nastąpić zawsze wtedy, gdy pracownik ciężko narusza swoje obowiązki, które będą wymienione w regulaminie pracy.

Podstawa prawna

  • art. 52 § 1, § 2, art. 108 Kodeksu pracy.

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189,00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

SIE22
TydzieńPWŚCPSN
3128293031123
3245678910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem Infor.pl »