| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Dbałość o mienie zakładu pracy a zakres obowiązków pracownika

Dbałość o mienie zakładu pracy a zakres obowiązków pracownika

Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku kierowcy samochodu osobowego. Pewnego dnia przełożony wydał mu na piśmie polecenie służbowe pomalowania pomieszczenia garażu, w którym stał używany przez niego samochód służbowy. Kierowca odmówił wykonania polecenia, za co został dyscyplinarnie zwolniony. Czy decyzja pracodawcy była słuszna?

Nie, pracodawca nie miał prawa ukarać pracownika za odmowę wykonania polecenia wykraczającego poza rodzaj pracy umówionej w umowie o pracę.

Pracownik ma obowiązek stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę (art. 100 § 1 k.p.). Do elementów istotnych umowy o pracę należy określenie rodzaju pracy (art. 22 § 1 k.p.). Z reguły określania rodzaju pracy dokonuje się w tzw. zakresie obowiązków, który służy m.in. do wyznaczenia granic podległości służbowej pracownika. Pracodawca ma prawo wydawania wiążących poleceń służbowych, a pracownik – obowiązek ich wykonania, ale tylko w zakresie umówionej pracy. Oznacza to, że zlecenie zupełnie innej pracy (tak jak w przykładzie kierowcy – malowania garażu) wykracza poza zakres podległości służbowej. Takie polecenie jest sprzeczne z umową o pracę, dlatego też pracownik nie ma obowiązku wykonania takiego polecenia.

Oczywiście powyższe nie dotyczy przypadków nieprzewidzianych, nadzwyczajnych i nagłych. Kierowca nie mógłby np. odmówić wykonania polecenia natychmiastowej pomocy w zabezpieczeniu urządzenia, do czasu przybycia ekip naprawczych w sytuacji, gdy brak natychmiastowej reakcji mógłby spowodować nieodwracalne uszkodzenie maszyny. Wówczas wykonywanie tego rodzaju poleceń stanowiłoby realizację obowiązku dbałości o mienie zakładu pracy i ochrony tego mienia (art. 100 § 2 pkt 4 k.p.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK