| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy pracodawca musi wręczyć pracownikowi informację o równym traktowaniu w zatrudnieniu

Czy pracodawca musi wręczyć pracownikowi informację o równym traktowaniu w zatrudnieniu

Nowy pracownik zwrócił się z żądaniem przekazania do jego rąk przepisów w zakresie równego traktowania, mimo że tekst tych przepisów wisi na tablicy ogłoszeń. Nie spełniliśmy żądania pracownika. Czy pracownik miał rację domagając się od nas przekazania przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu?

Jeżeli w Państwa zakładzie pracy przekazywanie informacji o równym traktowaniu w zatrudnieniu polega na umieszczaniu tekstu tych przepisów na tablicy ogłoszeń, a indywidualne przekazywanie informacji w tej kwestii nie stanowi przyjętego sposobu informowania pracowników, to obowiązek względem nowego pracownika został właściwie wypełniony. Nie muszą Państwo zatem drukować tekstu tych przepisów, aby doręczyć go pracownikowi.

UZASADNIENIE

49,00 złKodeks pracy 2014 z komentarzem

Tekst przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu należy udostępnić pracownikom w formie pisemnej informacji rozpowszechnionej na terenie zakładu pracy lub zapewnić pracownikom dostęp do tych przepisów w inny sposób przyjęty w danym zakładzie pracy (art. 941 Kodeksu pracy). Poinformowanie pracowników o treści przepisów o równym traktowaniu w zatrudnieniu, a także o ich zmianach może odbywać się w różny sposób. Obowiązek ten powinien być realizowany tak, aby wszyscy pracownicy w firmie, także nowi, mogli bez problemów zapoznać się z przepisami Kodeksu pracy dotyczącymi powyższej sprawy.

WAŻNE!

Pracodawca może udostępnić pracownikom tekst o przepisach dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu przez zamieszczenie treści tych przepisów na tablicy ogłoszeń.

Tekst przepisów o równym traktowaniu w zatrudnieniu w zakładzie zatrudniającym co najmniej 20 pracowników może być włączony do regulaminu pracy. Wykonanie obowiązku przekazania pracownikom informacji o tych przepisach może polegać również na rozwieszeniu tekstu przepisów o równym traktowaniu w zatrudnieniu na terenie zakładu, na tablicy ogłoszeń. Można też przekazać informacje o tych przepisach e-mailem każdemu kierownikowi komórki organizacyjnej, który następnie zapozna z treścią przepisów o równym traktowaniu w zatrudnieniu każdego podporządkowanego pracownika, lub można umieścić tekst tych przepisów w zakładowym intranecie. W przedstawionych przypadkach nie ma dodatkowego obowiązku indywidualnego dostarczania każdemu pracownikowi treści przepisów o równym traktowaniu w zatrudnieniu.

PRZYKŁAD

W zakładzie zatrudniającym 140 pracowników na tablicy ogłoszeń została umieszczona informacja, że w celu zapewnienia pracownikom dostępu do przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu wszyscy pracownicy mogą zapoznać się z tymi przepisami w pomieszczeniu Biura Zarządu w każdym dniu, w godz. od 10.00 do 14.00. Zakład pracy w ten sposób wywiązał się z nałożonego przez prawo pracy obowiązku.

Należy pamiętać, że tekst przepisów w sprawie równego traktowania w zatrudnieniu, który wywiesili Państwo na tablicy ogłoszeń, powinien być aktualny. Od 18 stycznia 2009 r. do Kodeksu pracy zostały wprowadzone w tym zakresie zmiany przepisów wynikające z obowiązku dostosowania polskich regulacji prawnych do norm prawa Unii Europejskiej. Należy więc sprawdzić, czy Państwa pracownicy mają możliwość zapoznania się obowiązującymi przepisami w zaktualizowanej formie.

Przepisy prawa pracy nie przewidują żadnej sankcji za naruszenie obowiązku udostępniania pracownikom tekstu przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu.

Podstawa prawna

  • art. 941 Kodeksu pracy.

Aktualizacja: 24.02.2010

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189,00 zł
avatar

2010-03-03 12:38 Zgłoś

O czym Wy tu ludzie piszecie ?Jakie równe traktowanie ? Gdzie i kto tego przestrzega w dzisiejszych czasach ? Coś na ten temat wiem bo jestem,, referentem na starcie z 30 letnim stażem pracy,,

avatar

2010-02-26 15:05 Zgłoś

Nie masz mi współczuć bo ja o sobie nie mówię, powtórzę to po raz kolejny. Moja pierwsza wypowiedź była tylko słowami pocieszenia dla autora tego wątku, a to że się na mnie rzuciłyście to już nie moja wina. I gdzie ja napisałam coś o obniżaniu pensji koledze? Proszę nie kształtować mojej osoby stosownie do własnych argumentów. A o chirurgu to był skrajny przykład, można to odnieść do tego o czy mówię, czyli do magistra bez doświadczenia. Podsumowując w dalszym ciągu będę twierdzić że ważniejsze jest doświadczenie a nie wykształcenie i jak ktoś sobie to głębiej przemyśli to też dojdzie do takich wniosków. No ale to trzeba mieć odrobinę dystansu do tego co się utarło w społeczeństwie, czyli że tytuł naukowy jest czymś ważniejszym niż to co człowiek ma w głowie. Bo może być magister który nic za studiów nie wyniósł i osoba po podstawówce która wiedzę ma w głowie, ale bez papierka.A już tak skrajna sytuacja uczenia od podstaw magistra, przez głąba ze średnim jest na to wystarczającym dowodem, bo gdyby tytuł był czymś odzwierciedlającym wiedzę to chyba powinno być odwrotnie, nieprawdaż?

avatar

2010-02-26 14:47 Zgłoś

monisiu ja też napiszę wprost , jesli znajdziesz mi profesora medycyny chirurga,który nigdy nikogo nie zoperował to napisz gdzie on jest, chętnie przyjadę go sobie obejrzeć. A co do studiowania, to ja skończyłam studia dzienne, potem jako dorosła juz i dzieciata osoba studia podyplomowe-rachunkowośc , a teraz dodatkowo kończę kolejne podyplomowe -prawo pracy . Studia podyplomowe robiłam mając małe dzieci i dom na głowie ,więc wybacz alke współczuła ci nie będę. Jeśli człówiek chce cos w życiu osiągnąc to idzie się kształcić a nie kombinuje jak obniżyć pensje koleżance z pokoju, bo jej się chciało a mnie nie.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP29
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Dorota Adamska

Specjalista ds. Public Relations

Zostań ekspertem Infor.pl »